Scroll Top

Türkiye’de Yaz Turizmiyle Ekonomi Canlanıyor

Her talebe uygun 4 mevsim turizm potansiyeline sahip Türkiye’nin turizm çeşitleri ve destinasyonları saymakla bitmez.

Türkiye’ye özellikle yaz aylarında yabancı turistler akın etmeye başlarken ülke bu yıl da turizm gelirini artırmayı hedefliyor.

2,6 milyon kişinin çalıştığı bu önemli sektör ekonomiye milyarlarca dolar katkı sağlıyor.

Ocak ayı sonunda açıklanan resmi verilere göre Türkiye’nin turizm geliri 2021’de 30 milyar dolar seviyesindeyken 2022’de %50’nin üzerinde artışla 46,3 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’de yabancı turizm şirketlerinin temsilciliğini yapan Kaan Şahinalp, turizmin ülkenin çok ihtiyaç duyduğu dövizi getirmesi nedeniyle vazgeçilmez bir sektöre dönüştüğünü, cari açığın azaltılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Şahinalp, AK Parti’nin 2023’te 60 milyon yabancı turist ve 60 milyar dolar gelir hedeflerine ulaşılması konusunda sektörün de umutlu olduğunu belirtti.

Şahinalp, TL’nin son durumunun Türkiye’ye bölgedeki rakiplerine göre avantaj sağladığını ifade etti.

TÜİK verilerine göre 2023’ün ilk çeyreğinde Türkiye’nin turizm geliri %32,3 artarak 8,7 milyar dolara ulaştı.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Ukrayna krizi ve artan maliyetler nedeniyle Rus tatilcilerin sayısının düşebileceğini kaydetti.

Yavuz, mayıs ayında rublenin rekor bir düşüşle değer kaybettiğini ve halkın satın alma gücünün zayıfladığını dile getirdi.

Şahinalp, bunun geçici bir durum olduğunu, Rus turistlerin yakında tekrar Akdeniz kıyılarına geleceğini belirtti.

2019’da 51,7 milyon turist ağırlayan ve 35 milyar dolarlık gelir elde eden Türkiye dünyanın turist sayısı açısından en büyük altıncı ülkesi.