Scroll Top

Muhalefetin karşı çıktığı İstanbul Havalimanı, UEFA finalinde dünya rekoru kırdı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali sürecinde İstanbul Havalimanı’nın 1594 iniş-kalkış ile tüm zamanların hava trafik rekorunu kırdığı bildirdi.

Zamanında muhalefetin “büyük beyinleri” Türkiye’nin her projesinde yaptıkları gibi ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle İstanbul’a yeni bir havalimanı yapılmasına da karşı çıkmıştı.

Muhalefet yeni bir havalimanına ihtiyaç olmadığı görüşünü “buradan tek bir uçağın dahi kalkmayacağı” ifadeleriyle temellendiriyordu.

FAKAT Ekim 2018’de açılan havalimanı (İGA-İstanbul Grand Airport) oldukça kısa sürede Avrupa’nın en yoğun uçuş istasyonu olmakla kalmayıp İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi finali sürecinde de dünya rekoru kırdı!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İstanbul Havalimanı’nın Inter Milan ile Manchester City arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finali çerçevesinde 1594 uçuş yaptığını, bu sayıyla dünya rekoru kırdığını duyurdu.

Taraftarlar İstanbul’a tarifeli seferlerle ulaşırken İtalya ve Birleşik Krallık’tan çok sayıda tarifesiz uçak da İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı.

Final maçını yerel turizm sektörü açısında bir milat olarak gören Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, İstanbul’u ziyarete gelen bir turistin geçen yıl ortalama 950 dolar harcadığını, futbolseverlerin ise 1200 ila 2000 bin dolar arasında harcama yaptığının altını çizdi.

Tabii ki UEFA finali İstanbul’a yönelik ilgiyi arttırdı. Zaten Türkiye böyle mega projeleri de bu tarz kullanımları öngörerek tasarlar, bu ölçüde inşa eder. Aksi taktirde hiçbir ülke fonksiyon sahibi olmayacak mega projeleri tasarlamak ve inşa etmek için bu kadar kaynak, zaman ve insan gücü harcamaz. Üstelik İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin rüştünü DEFALARCA ispat etmiş MEGA projelerinden sadece birisidir…

İstanbul Havalimanı, sadece 2018-2021 arası 31 ödül ve sertifika aldı.

“Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer alan İGA, ayrıca “Avrupa’nın En İyi Havalimanı” ve “Erişilebilir Havalimanı” ödüllerini aldı, üst üste üç kez “Yılın Havalimanı Ödülü”ne layık görüldü.