Scroll Top

Yerli üretim Bayraktar SİHA’lar ihraç edilecek

81e4fdb8-81c2-4e8a-a6b3-117ec3545657

Türkiye’ye terörle mücadelesinde büyük katkı sağlayan Bayraktar SİHA’lar yurt dışına açılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015’ten bu yana operasyonel olarak kullandığı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında görev alan Bayraktar TB2 İHA, yurt dışında da ilgi görüyor.

Katar’da düzenlenen Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’nda (DIMDEX 2018), Bayraktar TB2 İHA’nın ilk ihracatı da duyuruldu.

Fuar kapsamındaki seremoniye; Katar Hava Kuvvetleri Keşif ve Gözetim Merkezi Komutanı ve İHA Komitesi Başkanı Tuğgeneral Muhammed Owaida Al-Ramzani, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel, Savunma Sanayii Müsteşarlığı İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.

Türkiye, sözleşmeyle ilk kez bu çapta bir milli hava aracı platformu ve yardımcı sisteminin ihracatını yapacak. İhraç edilen ürünün İHA gibi havacılık teknolojisinin en ileri seviye uygulamalarından biri olması dolayısıyla da bu ihracat önem taşıyor.

Kapsamlı ihracat paketi

Baykar ve Katar Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanan sözleşme kapsamında; 1 yıl içinde 6 Silahlı Bayraktar TB2 Hava Aracı (SİHA) Platformu, 3 yer kontrol istasyonu sistem ve ekipmanı ile İHA eğitim simülatörü teslim edilecek. Ayrıca Katar Silahlı Kuvvetleri için İHA Harekat Merkezi ve milli olarak geliştirilen ağ tabanlı veri izleme ve arşivleme yazılım sistemi kurulumları yapılacak.

Baykar mühendis ve eğitim kadrosu, Katar Silahlı Kuvvetleri personeline Türkiye’de İHA pilot, faydalı yük ve bakım eğitimleri verecek. Sonrasında yine Türk mühendis ve uçuş destek personeli Katar Silahlı Kuvvetlerine teslim edilen sistemlerin 2 yıllık lojistik ve teknik desteğini sağlayacak.

ROKETSAN’da ihracaat yapacak

Araçların teslimiyle Türk savunma sanayii tarafından son yıllarda geliştirilen birçok farklı ürün ve yazılım da Katar Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmeye başlayacak.

Bunlar arasında ROKETSAN’ın geliştirdiği mini akıllı mühimmat MAM-L ve MAM-C ürünleri, Piri Reis firmasının geliştirdiği ve TSK’nın kullandığı Coğrafi Analiz Sistemi yazılımı yer alıyor. Özellikle Silahlı Bayraktar TB2 İHA’ya entegre edilmiş olması nedeniyle, araçların teslimatıyla MAM-L ve MAM-C’ye de ilk ihracat kapısının açılacağı değerlendiriliyor.

Türkiye Çin ve ABD’yi geçti 

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, sözleşmeyle ilgili üç yıldan bu yana Katar Silahlı Kuvvetleri ile görüştüklerini söyledi.

Milli ve özgün Bayraktar TB2 İHA Sistemi’nin ilk ihracat başarısına imza attıklarını vurgulayan Bayraktar, şunları aktardı:

“İmzaladığımız bu sözleşmeyle ülkemiz açısından da bu ölçekte yapılmış ilk gelişmiş hava aracı ihracatı gerçekleşmiş olacak. İHA gibi havacılık dünyasında geleceğin teknolojisi olan bir alanda milli sistemlerimizi ve teknolojilerimizi ihraç ediyor olmak önemli bir gelişme. Türkiye artık 2004’te başlattığı milli ve özgün üretim modelinin sonuçlarını hem kendi ihtiyaçları için hem de Katar gibi dost ve müttefik ülkelere yaptığı ihracatlarla almaya başladı. Katar yetkilileri bu kararı vermeden önce ABD, Avrupa, Çin gibi bu alanda atılım yapan ülkelerin teknolojilerini inceledi ve tercihini Türkiye’den yana kullandı. Ülkemizin bu alanda ulaştığı konumu göstermesi açısından memnuniyet verici bir durum. Vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun.”

 

 

Benzer gönderiler