ABD’li Papaz FETÖ’nün üst düzey isimleriyle teması hiç bırakmamış

papaz-hristiyan-kilise-ayin-gizli

İzmir’de yargılanan ABD’li papazın FETÖ’nün sözde üst düzey yöneticileri ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Tanık ve gizli tanıklar, soruşturma ve mahkeme safhasında Brunson’ın şu isimlerle bağlantılı olduğu yönünde ifade verdi:

  • FETÖ’nün Ege Bölgesi imamı Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa,
  • “FETÖ üyeliği” suçundan yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye temsilcisi Taner Kılıç,
  • 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurt dışına firar eden Ömer Karagöz,
  • KHK ile kapatılan Karabağlar Genç İşadamları Derneği Genel Sekreteri Oğuzhan Türkkan,
  • KHK ile kapatılan Şanlıurfa’daki Ortadoğu Sağlık Merkezinin sahibi ve FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden İbrahim Halil Baysal.

ABD’ye kaçtı

ABD’li papaz Brunson’ın çok sık bir araya geldiği iddia edilen FETÖ’nün sözde Ege Bölgesi’nden sorumlu imamı Bekir Baz, terör örgütünün önemli isimleri arasında yer alıyor.

İzmir dahil 8 ilden sorumlu olduğu belirtilen Baz’ın 17-25 Aralık kumpas sürecinin ardından ABD’ye kaçtığı biliniyor.

Birçok FETÖ soruşturmasında adı geçen örgüt üyesi Baz’ın ABD’den iadesi de talep edildi. Baz’ın eşi Ebru Baz ile ilgili ifade veren bazı tanıklar, bu kişinin FETÖ’nün sözde üst düzey yöneticilerinin eşlerinin katıldığı örgüt toplantılarda yer aldığını anlattı. Brunson’ın ilişkisi olduğu belirtilen Murat Safa da Baz’ın yardımcısı olarak görev yaptı. Birçok FETÖ soruşturmasında ismi geçen Safa’nın Endonezya’ya kaçtığı yönünde bilgiler mevcut. Firari sanık Safa’nın kardeşi Mustafa Safa ile yeğeni İsmail Safa’nın örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı oldukları tespit edildi.

Sanık Safa’nın bir yakının İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, ailesini sıkıntıya soktuğu ve mağdur ettiği gerekçesiyle Murat Safa hakkında şikayette bulunması dikkati çekti.

ByLock kullanıcısı

ABD’li din adamı Brunson’ın çok sık bir araya geldiği iddia edilen bir başka isim ise “FETÖ üyesi olmak” suçlamasıyla yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yöneticilerinden avukat Taner Kılıç. İzmir’de FETÖ’ye yönelik operasyonda tutuklanan Kılıç’ın, ByLock kullanıcı olduğu ve firari Emre Uslu, Önder Aytaç gibi şüphelilerle elektronik postayla yazıştığı iddia edildi.

Tutuklu sanık Kılıç ayrıca Büyükada’da yapılan toplantıya ilişkin aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 11 sanıklı davada, “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle de yargılanıyor.

Kılıç’ın eniştesi olan, kapatılan Zaman gazetesi genel yayın yönetmen yardımcısı firari Mehmet Kamış, FETÖ’nün medya yapılanmasının “darbe çağrışımı” davası”nda sanık olarak yer alıyor.

Cep telefonu sinyalleriyle tespit Brunson ile firari sanık Baz’ın görüştüğüne dair İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin teknik inceleme raporu, delil olarak mahkemeye sunuldu.

Rapora göre, Brunson’ın kullandığı 5 GSM hattı ile Baz’ın kullandığı 2 GSM hattının sinyal kayıtları karşılaştırıldı. İncelemede, ikilinin, 4 Nisan 2011 ila 19 Ağustos 2015 tarihlerinde GSM kullanıcılarıyla irtibat halindeyken Konak, Çankaya ve Alsancak’ta birbirlerine çok yakın yerde 293 kez sinyal verdiği kayıt altına alındı.

Yine firari sanık Baz’ın yardımcısı Murat Safa ile Brunson’ın GSM hattının aynı yerde sinyal verdiği rapor edildi.

ABD’li papaz Brunson’ın FETÖ sanığı avukat Taner Kılıç ile 9 kez iletişim kurduğu da HTS kayıtlarına yansıdı.

Brunson’ın FETÖ zanlısından para aldığı iddiası

Yargılama aşamasında tanık olarak ifade veren A.D. ise Brunson’ın, FETÖ firarisi Oğuzhan Türkkan’dan yardım adı altında bizzat para aldığını iddia etti.

Türkkan’ın örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in atadığı 5 isimden biri olduğunu savunan A.D, bu kişiyle Brunson’ın 2010’un sonlarına doğru görüştüğüne şahitlik ettiğini öne sürdü. Tanık A.D, örgütün etkili isimlerinden Ömer Karagöz ile Brunson’ın Gaziantep’te bir otelde bir araya geldiğini, Şanlıurfa’da da FETÖ’nün önemli finansörlerinden İbrahim Halil Baysal ile iletişime geçtiğini mahkemede anlattı. Şanlıurfa’da yaşayan Baysal’ın kardeşleri Osman ve Ömer Faruk Baysal da kentte yürütülen

FETÖ soruşturmasında isimleri geçiyor. Şimdiye kadar 2 kez hakim karşısına çıkan Brunson ise adı geçen FETÖ zanlılarına yönelik iddiaların hiçbirini kabul etmedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın