“2 Temmuz anmasına polis saldırdı. 4 kişi gözaltına alındı. Cemevindekiler darp edildi.” yalanı

turk-polis-teskilati-kim-tarafindan-ne-zaman-kuruldu-polis-teskilati-kurulus-tarihi

Bazı sosyal medya hesaplarında ve haber sitelerinde yer alan “Ankara’da 2 Temmuz anmasına polis saldırdı, 4 kişi gözaltına alındı. Cemevindekiler darp edildi.” iddiası doğru değil.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, asılsız iddialar üzerine açıklama yaptı.

Mamak platformu adı altında örgütlenmiş bir grup tarafından “Sivas Olaylarının Yıl Dönümü” maksadıyla eylem çağrısında bulundu. Eylem çağrısı için kullanılan afişte 1915 Sözde Ermeni Soykırımı’na da yer verildiği görüldü.

Ankara Emniyet Müdürlüğü: “Mamak platformu adı altında örgütlenmiş bir grup tarafından ‘Sivas Olaylarının Yıl Dönümü’ bahane edilerek aşağıdaki afişte de açıkça görüleceği üzere sözde 1915 Ermeni Soykırımı ve diğer olayları anmak maksadıyla eylem çağrısında bulunulmuştur. Konuyla ilgili olası eylem/eylemler pandemi süreci de göz önüne alınarak Ankara Valiliği’nin 20 Haziran 2020 tarihli kararıyla yasaklanmıştır. Valiliğin yasaklama kararına rağmen 2 Temmuz 2020 günü Tuzluçayır mevkiinde toplanan ve yapılan ikazlara uymayarak eylemlerine devam eden gruba müdahale edilmiş, aralarında HDP Mamak İlçe Başkanı’nın da bulunduğu dört kişi yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca sözde Ermeni soykırımı iddialarını da içeren afiş ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın