Scroll Top

Adalet Akademisi eski Başkanı Hüseyin Yıldırım’ın FETÖ’den yargılanmasına devam edildi

eski-Adalet-Akademisi-Başkanı-Hüseyin-Yıldırım

Terör örgütünün yargı yapılanması üst konseyinde görev yaptığı, elebaşı Gülen ile görüştüğü, örgütün yargıdaki “taktiksel beyin takımı”nda yer aldığı belirtilen eski Adalet Akademisi Başkanı Hüseyin Yıldırım, yeniden hakim karşısına çıktı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesince, eski Adalet Akademisi Başkanı ve Yargıtay üyesi Hüseyin Yıldırım’ın “FETÖ yöneticiliği” suçundan yargılanmasına devam edildi.

Duruşmada, sanık hakkında ifade veren eski HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem, eski HSYK üyesi Mustafa Kemal Özçelik tanık olarak dinlendi.

Savcılıkta verdiği ifadesinde, “Hüseyin Yıldırım cemaat mensubudur.” dediği hatırlatılan İbrahim Okur, “Savcılıkta 8 gün süren ifademde bazı ifadeler yanlış geçmiş. ‘Sempatisi var’ demiştim, böyle geçmiş. Buradan düzeltiyorum.” dedi.

“Yapı mensubu olarak tanıdım. Yapı lehine iş ve işlemler yapardı.” şeklindeki önceki ifadeleri hatırlatılan Birol Erdem, “Eski ifademi aynen tekrar ediyorum. İki ifadem arasında çelişki yok.” dedi.

“Birlikte elebaşı Gülen videoları izledik”

Eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici de sanık ile 1997’de Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünde tetkik hakimi olarak göreve başladığında tanıştığını, 3-4 yıl aynı odada çalıştıklarını söyledi. İbrahim Okur, Birol Erdem, sanık Hüseyin Yıldırım ve kendisinin aileleri yanlarında olmaksızın bir araya geldiklerini, bu toplantılarda cemaatten söz edilmediğini savunan Hamsici, formatın cemaat toplantısı şeklinde olmadığını öne sürdü.

Eski HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Engin Durnagöl ve Mustafa Kemal Özçelik’in bakanlığa gelmesinin ardından toplantılarda video izleyip, cemaatten, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’den, örgütün okullarından söz ettiklerini anlatan Hamsici, unvanlı görevlere atanmaları sonrasında bu toplantıların seyrekleşmeye başladığını kaydetti.

Hamsici, sanık Hüseyin Yıldırım ile 2008 yılı sonrasında sadece insani ilişkiler kapsamında görüştüğünü bildirdi. Engin Durnagöl’ün, “Hizmete, cemaate yardım etmek istemez misiniz?” diyerek para topladığını anlatan Hamsici, 3 ve daha fazla çocuğu olanlardan maaşının yüzde 5’i, iki çocuğu olanlardan yüzde 10’unu istediklerini, kendisinin bazı yardımlar yaptığını ancak rutin olarak para vermediğini savundu.

“Taktiksel zekası da vardı”

Tanık olarak dinlenen eski HSYK Üyesi Mustafa Kemal Özçelik, bakanlıkta çalışmaya başladığında tanıdığı Hüseyin Yıldırım’ın yapı mensubu olduğunu o dönemde öğrendiğini belirtti. Bakanlıkta göreve başladıktan sonra Okur, Hamsici, Erdem, Yıldırım ve Engin Durnagöl ile evlerde toplandıklarını, 2004’e kadar süren bu ziyaretlerde “sohbet abisi veya imam” bulunmadığını, ancak bir iki kez, Engin Durnagöl’ün getirdiği CD’den terör örgütü elebaşının görüntülerinin izlendiğini belirtti.

Rutin cemaat sohbeti gibi olmayan bu toplantılarda birkaç kez Afrika ve Afganistan’dakilere yardım amaçlı para da verdiklerine işaret eden Özçelik, bu paraların Hüseyin Yıldırım tarafından toplandığını hatırladığını dile getirdi. Özçelik, Erdem, Hamsici ve Okur’un arasında yapıya en yakın ismin Hüseyin Yıldırım olduğuna değinerek, “Taktiksel zekası da vardı. Nerede, nasıl davranacağını bilirdi. Aralarında cemaat içinde yer alan isim oydu.” dedi.

Adalet Akademisi Başkanı olarak elebaşı Gülen’i ziyarete gitmiş

Hüseyin Yıldırım hakkında hazırlanan iddianamede, sanığın öğrencilik yıllarından beri dahil olduğu terör örgütü üyeliği faaliyetlerini hakimlik mesleğinde de sürdürdüğü, örgüt toplantılarına katılıp himmet topladığı, Adalet Akademisi Başkanıyken terör örgütü lideri Fetullah Gülen ile Pensilvanya’da görüştüğü belirtildi.

İddianamede, 2010 HSYK seçiminde aday belirlenmesinde aktif rol oynadığı, Yargıtay üyesi seçildikten sonra divan üyelerinin ve daire başkanlarının seçilmesinde belirleyici olduğu, örgütün yargı yapılanması üst konseyinde görev yaptığı belirtilen Yıldırım’ın, yargıda alınacak kararların belirlendiği ve heyet şeklinde çalışan örgüt biriminin “taktiksel beyin takımı”nda yer aldığı, örgütün yargıya sızmasında etkin olduğu, Adalet Bakanlığı, Adalet Akademisi ve Yargıtayda örgütün özel görevli yöneticisi konumunda bulunduğu kaydedildi.

Benzer gönderiler