Scroll Top

81 yaşındaki eski RAF lideri Macaristan’dan sığınma talep etti

maxresdefault (1)

Alman gazetesi TAZ’ın Münih savcılığını kaynak göstererek verdiği haberlere göre, Almansol örgüt Kızıl Ordu Fransiyonu’nun (RAF) önde gelen liderlerinden Horst Mahler  Macaristan’dan siyasi sığınma talebinde bulundu.

Nefret suçu yaymaktan ve Holocaust’u inkardan 10 yıl 

Almanya’da bir mahkeme Horst Kahler’i nefret suçu yaymak ve Holocaust’u reddetmek suçlamalarından 10 yıl hapis cezasına mahkum etmişti. 81 yaşındaki eski avukat ve gerilla iki yıl önce sağlık sorunlarından dolayı serbest bırakılmış ancak mahkeme daha sonra Kahler’in hapse geri girmesi gerektiğine hükümetmişti. RAF eski gerillası Kahler ise hapse dönmek yerine kayıplara karışmıştı.

Alman gazetesi Mitteldeutsche Zeitung da Mahler’in Macar halkına ve Macaristan Cumhurbaşkan’ı Victor Orban’a hitaben yazdığı yayınladı. Eski RAF militanı Mahler mektubunda Almanya’nın yayınlamak istediği kitaptan dolayı kendisine zulmettiğini söyleyerek, Macaristan’dan siyasi sığınma talebinde bulunduğunu açıklıyor.

Mahler mektupta ayrıca kitabın Alman devlet makamları ve medyasının iddia ettiğinin aksine anti-semitik bir eser olmadığını, dini ve ideolojik bir deklarasyon olduğunu savundu.

Önce Kızıl Ordu sonra Nazi mensubu oldu.

Horst Mahler siyasi kariyerine 1960’da Batı Almanya’da sol örgüt ve yapılanmalarda başladı. 1960’ların sonu 1970’lerin başında patlak veren siyasi karışıklıklarda bir Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) adlı şehir terör örgütünü kuran Andreas Baader ve Gudrun Ensslin’in de aralarında bulunduğu bir çok önde gelen sol figürün avukatlığını yaptı.

Daha sonra kendisi de RAF örgütüne dahil olan Mahler, örgütün banka soygunu, fidye eylemlerinin bazılarında yer aldığı için 1970’lerde hapse girmiş, burada sağ fikirleri benimsemişti.

Benzer gönderiler