Scroll Top

Musul’da 400 bin insan evsiz kaldı

df18c49fcaa44e83a0ae630117b42de0_18

Birleşmiş Milletler Musul’da yaşanan insani dramın detaylarını paylaştı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği Sözcüsü Stephane Dujaric yaptığı basın toplantısında geçen Ekim ayında Musul’u  DEAŞ’tan geri almak için başlayan operasyonların vahim sonuçlarını ortaya koydu. Dujaric operasyonun son iki ayında kentte yaşayan 400.000’den fazla sivilin ya başka yerlere göç etmek zorunda kaldığını ya da evlerinin yıkılmasından dolayı evsiz kaldığını söyledi.

Dujarric ayrıca Birleşmiş Milletler’in hala  çatışma bölgelerinde yaşayan 360.00 sivilin akıbeti hakkında kaygı duyduğunu da açıkladı.

Dujarric bu sivillere gıda, tıbbi malzeme  ve içecek su sağlanmasının hayati önemde olduğunu vurgulayarak, aksi taktirde açlık ve salgın hastalık riskinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Amerika öncülüğündeki koalisyon güçlerinin geçen Ekim ayında başlattığı Musul operasyonunda şimdiye kadar 10.000 civarında Iraklı sivilin Amerikan hava bombardımanlarında, iki ateş arasında kalarak yada Irak ordusu ve onunla birlikte operasyonlara katılın Şii ve Kürt milis güçler gerçekleştirilen saldırılarda öldü.

 

Benzer gönderiler