Göçmen çocuklar ölüyor ABD aşıyı bile çok görüyor

5d5c80ea2500003300188f6b

ABD göçmen bürosu, bu yıl içinde 3 çocuğun grip hastalığından ölmesine karşın, geçici gözetim merkezlerinde tutulan göçmenlere aşı yapılmayacağını duyurdu.

Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi (CBP), göçmenlerin merkezlerde tutulma süresinin kısalığını ve aşının tesirini göstermesi için gereken zamanı öne sürüp, sağlık görevlilerinin bu nedenle aşı yapmadığını iddia etti.

CBP, ABD’nin güneybatı sınırında geçici gözetim merkezlerinde görev yapan 200 kadar sağlık personelinin olduğunu açıkladı. Reuters’ın Mart ayında yayınladığı rapora göre, 2018 yılında Amerika sınırları içerisinde 423 göçmen grip hastalığına yakalandı.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), genellikle Aralık-Şubat ayları arasında zirve yapan grip sezonuna hazırlık için, aşının Ekim sonundan önce yapılmasını öneriyor.

Buna karşın CBP, grip aşısı programı yürütülmeyeceğini açıkladı. Ağustos başında, Harvard, Johns Hopkins ve diğer kimi sağlık hizmet kuruluşlarından doktorlar, ABD Millet Meclisinden, CBP tarafından merkezlerde tutulan 6 göçmen çocuğun ölüm şartlarını araştırmasını talep etti.

Yazılan dilekçede, otopsi raporlarına göre yaşları 2, 6, ve 12 olan en az 3 çocuğun ölümünde, grip hastalığının da sorumlu olduğuna dikkat çektiler.

Doktorlar, göçmenlerin geçici gözetim merkezlerinde maruz kaldıkları kötü koşulların, grip hastalığının yayılmasını kolaylaştırabileceğini öne sürdüler. Aynı zamanda, hastalığın bulaşmasını önlemek için yapılması gerekenlerin doğru şekilde yerine getirilmediğini açıklayıp, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı’nı suçladılar. Doktorlar, 6 aydan büyük göçmen çocuklara grip aşısı yapılmasının önem arz ettiğini bildirdiler.

Benzer gönderiler