Scroll Top

Türk restoran işletmecisinin Brexit karşıtı mesajına ölüm tehdidiyle karşılık verildi

880x495_cmsv2_6b8eb45e-845d-53f9-971c-4a5fe4320c1f-3611752

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir restoran işleten İbrahim Doğuş, müşterilerine Brexit’le ilgili düşüncelerini ve göçmen yanlısı mesajını iletmek için farklı bir yola başvurdu.

Aynı zamanda Lambeth’deki Avrupa Birliği (AB) yanlısı İşçi Partisi meclis üyesi olan Doğuş, hesap fişlerinde, “Brexit kötü. Göçmenler İngiltere’yi daha harika bir ülke yapıyor! Ayrıca bugün yemeğinizi pişirip size servis etti” ifadelerine yer verdi.

Euronews’e konuşan İbrahim Doğuş, Brexit ile ilgili gelişmeleri yakından izlediğini belirterek göçmen bir aileden geliyor olmasının kendisini böyle bir uygulamaya ittiğini söyledi:

“İngiltere’de uzun yıllar AB’de kalma yönünde kampanya yürüttüm. Daha sonra, küçük bir işletmeci olarak, aynı zamanda mülteci bir aileden de geldiğim için AB’de kalmamız gerektiği yönündeki düşüncemi farklı bir yolla göstermek istedim.”

Alış veriş fişlerinin üzerine yazılan mesajlar kısa süre içinde sosyal medyada yayıldı. Birçok müşteri üzerinde söz konusu mesajların yazılı olduğu fişlerin fotoğraflarını çekerek paylaştı.

Mesajların yayılmasıyla birlikte İbrahim Doğuş ve restoranı aşırı sağcı grupların hedefi haline geldi.

“Aşırı sağcılar birbirlerine cesaret vererek Google Business, Trip Advisor ve Facebook gibi platformlar üzerinden işletmemizi hedef alan yorumlar yaptı. İşletmemizin adını paylaşarak, çalışanlarımızı hedef aldılar.”

Sosyal medyada paylaşılan mesajlarda söz konusu restoran için boykot çağrıları yapıldı. Ayrıca “İbrahim Doğuş’u bir yerlerde göreceğiz”, “Restoranı yakın” şeklinde tehdit mesajları atıldı.

Tommy Robinson’da saldıranlar arasında

“Neden siyaseti gıda işine sokuyorlar? Müşterilerinin %52’sinin artık onlara iş vermeyeceğini umuyorum.” Aşırı sağcı, İslam karşıtı da Türk işletmeciye saldıranlar arasında.

Benzer gönderiler