Scroll Top

Türkiye küresel ilaç endüstrisinde söz sahibi oluyor

küresel ilaç

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, oy birliği ile Uluslararası Uyum Konseyi’ne tam üye oldu. Türkiye artık dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde aktif rol oynayacak.

Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) tam üyelik başvurusu, Uluslararası Uyum Konseyi’nin 27 Mayıs tarihli toplantısında, oy birliği ile kabul edildi. Türkiye, bundan sonraki süreçte, dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde aktif rol oynayacak.

2017 yılının Kasım ayından bu yana konseye gözlemci statüsünde katılan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, üyelik kriterlerinin tamamını yerine getirerek uluslararası ilaç otoritelerinin yanında tam üye olarak yerini aldı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde aktif rol oynayacağı belirtilerek “Tam üyelik, Türk ilaç sektörüne uluslararası alanda itibar ve saygınlık katmanın yanı sıra uluslararası ticarete de olumlu şekilde yansıyacak” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Uyum Konseyi nedir?

Uluslararası Uyum Konseyi 1990 yılında ABD, Avrupa Birliği ve Japonya ilaç otoriteleri tarafından kurulmuş, yayınladığı kılavuzlar ile ilaçların etkili, güvenli ve yüksek kalitede olduğunu garanti etmek için dünya çapında regülasyonların uyumlaştırılmasını amaç edinmiş bir kuruluş. Dünyada ilaç regülasyonlarını yayımlayan, düzenleyen ve yönlendiren temel kuruluş.

Benzer gönderiler