Fransa Müslüman ve azınlıkları destekleyen partileri seçimde görmek istemiyor

fransa-seçimler

Fransa’da 2020 yılında düzenlenecek yerel seçimler yaklaşırken cemaatçilik tartışmaları ülke gündemine taşındı. Eşitlik ve Adalet Partisi (PEJ) de Fransız-Türk topluluğunu temsil ettiği gerekçesiyle tartışmalara konu oldu. Cumhuriyetçiler Partisi (Les Republicains) Senatörü Bruno Retailleu tarafından Senato’ya sunulan yasa tasarısında toplumun sadece bir kesimini temsil eden “cemaatçi partiler”in seçimlere katılamaması teklif edildi.

Özellikle Müslüman veya azınlık seçmenlerden oy toplamayı hedefleyen partilerin cumhuriyet değerlerine uymadığını savunan Retailleu, bunların Fransa için birer tehdit olduğunu öne sürdü. Tartışmalara katılan Türk düşmanı Cumhuriyetçiler Partisi Milletvekili Valerie Boyer de tasarıya destek vereceğini belirterek, “Doğrudan Erdoğan’ın partisi olan Eşitlik ve Adalet Partisi’nin Fransa’da seçimlere katılmaması gerekiyor” dedi.

Boyer, 2017 yılındaki seçimlerde bazı partilerin cumhuriyetin bölünmezliği ilkesine aykırı davrandığını, bu partilere devlet tarafından mali destek verilmesinin çelişkili bir durum ortaya çıkardığını savundu. İddiaların hedefindeki Eşitlik ve Adalet Partisi, daha önce de eleştirilerin hedefi olmuştu. Söz konusu parti Fransa’nın doğusundaki Fransız-Türk topluluğu tarafından kurulmuş olsa da AK Parti veya Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile herhangi bir resmi bağı bulunmuyor. Valerie Boyer 2011 yılında “Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı”nı meclise sunan milletvekili olarak da tanınıyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın