Scroll Top

FETÖ’cü Binbaşı Ahmet Taştan emrine karşı gelen askeri vurmuş

boğaziçi-köprüsü-şehitler

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 34 vatandaşı şehit eden darbecilerden Uzman Çavuş Mahir Çubuk’un, “Sabaha kadar adam vurdum, teslim olmam.” dediği ortaya çıktı.

FETÖ’nün kanlı darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki olaylara ilişkin dava, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Cezaevi’ndeki büyük salonda görülmeye başlandı.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi 34 vatandaşımızı şehit eden 143 darbeci ilk kez hâkim karşısına çıktı. Tutuklu sanıklardan er Ahmet Buruk’un ifadeleri ise kan dondurdu. Kuleli Askerî Lisesi’nde şoför olarak görev yaptığını söyleyen Buruk şunları söyledi:

“15 Temmuz’da tatbikat olacağı söylenerek bölükte toplandık. 4 askerî araçla yola çıktık. Araçta Binbaşı Ahmet Taştan ve Uzman Çavuş İbrahim Gül ile 25 asker vardı. Taştan, Beylerbeyi’nde G-3 silahıyla havaya ateş açıp Çengelköy’den gelen araçları durdurmaya başladı. Taştan, emrine karşı gelen askerlerden Hüseyin Kaya’yı da vurdu. Bize de ‘İnsanları evlerine gönderin.’ dedi. Saat 23.00’te halk üzerimize gelmeye başladı. Tankın üzerinden halka atış yapılmaya başlanınca insanların yere düştüğünü gördüm. İbrahim Gül, bize ‘Mevzi alın, ayaklarına sıkın, acımayın.’ diyerek 2-3 el ateş etti. Ben de korkuyla havaya 2 el ateş ettim. Uzman Çavuş Mahir Çubuk da ‘Sabaha kadar adam vurdum, teslim olmam.‘ diye bağırıyordu. Halk üzerimize gelince korkup kaçtım.”

Buruk, sanık Yarbay Turgay Memiş’in ise “Eğer siz silah sıkmazsanız ben size sıkarım.” diye tehdit ettiğini de sözlerine ekledi. Mahkeme heyeti, sanık Adem Buruk’un çapraz sorgusunun ardından duruşmayı erteledi.

Benzer gönderiler