Scroll Top

Özel Haber: Yunanistan Türkiye’ye karşı ABD-İsrail korumasına güveniyor

1020514742

Yunan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ve işgalci İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu; ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile 20 Mart’ta İsrail’de “Enerji güvenliği ile deniz faaliyetlerinin korunması meselelerini ele alacak.”

4 ülkenin tek hedefi var: Türkiye

Kıbrıs Rum Kesimi’nin hukuksuz ilan ettiği “Ekonomik Münhasır Bölge” açıklamasına Türkiye beklendiği tepki göstermişti. Akdeniz’de bir oldubittiye asla izin vermeyeceğini defalarca açıklayan Türkiye, Akdeniz’de enerji sondaj çalışmalarına başlamıştı.

Kasım 2018 tarihinde İsrail, Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve İtalya, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs üzerinden Yunanistan’a oradan da İtalya’ya uzanacak “East-Med” isimli doğalgaz boru hattı için anlaşma imzaladılar.

ABD Başkanı Trump’ın büyük önem verdiği ve “İsrail işgalinin tasdiklenmesi” olarak özetlenecek yeni “Ortadoğu Barış Planı”nın önünde Türkiye en büyük engel olarak duruyor. Türkiye bulunduğu her platformda İsrail’in devlet terörünü ve Filistinlilerin haklarını dile getiriyor.

İşgalci İsrail’in savaş suçlusu Başbakanı Binyamin Netanyahu, Arap ülkeleriyle ilişkilerini geliştirirken Türkiye’den gelen haklı eleştiriler karşısında zor anlar yaşıyor.

ABD’den S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili neredeyse her gün bir tehdit geldiği bir dönemde 20 Mart’ta İsrail’de yapılacak bu toplantının ana gündem maddesinin Türkiye olacağı kesin.

Yunan medyasının büyük beklentisi

Yunan medyası bu toplantının Türkiye’yi durdurmasını bekliyor. Neo-Nazi Altın Şafak Partisi’ne verdiği destekle bilinen ırkçı “Dimokratia” gazetesinin dün yayınladığı “25 Mart’ta Ege’yi bölüyorlar” başlıklı haberde bu beklenti açıkça görülüyor.

Dimokratia’ya göre “Türkiye İskiri, Sakız, Eğriboz ve tarihi İpsara arasındaki bir bölgeyi tamamen kapatmak istiyor.”

Türkiye’nin Yunanistan’ın ulusal bayramında bu hamleyi yapmasına büyük tepki gösteren gazete, kapsamlı haberinde Türkiye’nin İzmir Oşinografi Dairesi’nin ilan ettiği NAVTEX ile “gerçek mermili” tatbikat yapacağını özellikle belirtti.

Yunanistan’ın tehlikeli planı

Kıbrıs Rum Kesimi ve hâmisi Yunanistan’dan her fırsatta Türkiye’yi kışkırtan açıklamalar geliyor. Bir yandan İsrail ve Mısır ile askerî ilişkilerini geliştiren iki ülke, gerçekleştirdikleri tatbikatlarla Türkiye’ye meydan okudu.

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Panos Kammenos’un başta Kardak olmak üzere Ege Denizi’ndeki provokasyonları amacına ulaşamadı. Kardak’a çıkarma yapmaya çalışan Kammenos, Türk Donanması’nın önleyici müdahalesi ile rezil olarak geri döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her fırsatta Yunanistan ve Rum Kesimi’ni uyararak Türkiye’nin gerekli her adımı atacağını belirtti.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan Savunma Bakanı’nın küstah tavrı karşısında Yunanistan’a çok sert bir uyarıda bulunmuştu. “Uyarıyoruz: ‘Sizin bir şımarık çocuğunuz var’. Milli Savunma Bakanlarına öyle söylüyorlar, ‘Bizim bir şımarık çocuğumuz var’ diyorlar. ‘Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın’, bunu hatırlatıyoruz.”

Türkiye askerî gücünü kullanmaktan çekinmiyor

Türkiye, tavrında ne kadar ciddi olduğunu her olayda gösterdi. Geçtiğimiz yıl İtalyan Enerji Şirketi Eni’ye ait Saipem 12000 gemisi Kıbrıs Rum Kesimi lehine arama faaliyetleri için gelip “heyecanlı bir telsiz görüşmesi” neticesinde eli boş dönmüştü.

Türk savaş gemisi: “Hızımızı ve rotamızı kontrol edemiyorum.”

Saipem 12000: “Hızınızı ve motorunu kontrol ediyorsun. Ben bunu açıkgözle görebiliyorum.”

Mavi Vatan tatbikatı Yunanistan’ı tedirgin etti

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin Mısır ve İsrail ile ittifak kurarak tehditlerini arttırmaları üzerine askerî gücünü Mavi Vatan tatbikatı ile bir kez daha ortaya koyan Türkiye, Yunan medyasının bir numaralı gündem maddesi oldu. Neredeyse 3 ayda bir Akdeniz’de Türkiye’nin düşman ülke olduğu senaryolar ile tatbikat yapan Yunanistan’ın ülkemizin düzenlediği tatbikattan rahatsız olması tepki çekti

Benzer gönderiler