Küresel teknoloji şirketleri güçlerini kötüye mi kullanıyor?

zuckerberg-bezos-pichai-cook

Küresel teknoloji şirketleri Amazon, Apple, Facebook ve Google’ın CEO’ları Jeff Bezos,Tim Cook, Mark Zuckerberg ve Sundar Pichai, ABD’de Temsilciler Meclisi üyelerinin karşısına çıktı.

Silikon Vadisi’nin devleri hakkında çeşitli suçlamalar söz konusu. Peki ne ile suçlanıyorlar?

Amazon’a yöneltilen iki farklı suçlama var. İddiaya göre şirket, kendi ürünlerini satarken diğer satıcılara karşı rekabet kurallarını ihlal ediyor. Öte yandan satıcıların ürünlerini diğer online platformlarda satmaları konusunda da zorluk çıkarıyor.

Apple, App Store ile ilgili olarak yargılanıyor. Şirketin App Store ödemelerinden aldığı yüksek komisyon bedelleri yargıya taşındı.

Google’ın ise Android platformunda arama motoru ve reklamcılık konusunda tekelleşmeye başladığı öne sürülüyor.

Facebook hakkındaki suçlama da kullanıcı verileri ve aşırı artırılan reklam bedelleri.

Küresel teknoloji şirketleri nasıl savunma yaptı?

Bezos, Zuckerberg, Pichai ve Cook, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi rekabet alt kurulu tarafından düzenlenen oturuma video konferans yoluyla katıldı.

Bezos, Amazon’un ABD perakende pazarındaki payının yüzde 4’ten az olduğunu söyledi. Ayrıca Walmart’ın Amazon’dan iki kat büyük olduğunu vurguladı.

Zuckerberg, acil bir tehlikeye ve zarara yol açmadığı müddetçe Facebook’un  ifade özgürlüğünü savunduğunu belirtip “Demokrasi, katılımcılık, rekabet ve ifade özgürlüğü değerlerine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pichai ise Google’ın haksız avantaj sağlamak üzere arama motorlarında oynama yaptığı yönündeki suçlamalara karşı, “Twitter, Instagram, Pinterest ve diğerleriyle olan reklam rekabeti, internet reklam maliyetlerinin son 10 yılda yüzde 40 düşürülmesini sağladı, bu da tüketicilere daha düşük fiyat olarak yansıdı” diye konuştu.

Cook da “Apple’ın baskıcı bir pazar payı yok” diye konuştu. Cook ayrıca diğer şirketlere kıyasla Apple fiyatlarının makul olduğunu savundu.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın