Fransa’daki okul kitaplarında Türkiye karşıtı makaleler okutuluyor

2_3

Fransa’da gelecek yıldan itibaren lise son sınıflara okutulacak tarih kitaplarında, Türkiye karşıtı ayrımcı ifadeler kullanıldı. Bilinçli olarak çarpıtılmış kitaplarda Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra Türkiye ismiyle laik bir cumhuriyet kurulduğu, 2014 yılında cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Türkiye’yi kademeli olarak otoriter bir rejime götürdüğü ileri sürüldü.

Tek taraflı bakış açısıyla ele alınmış kitapta, Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye yönetimine ne zaman seçildiğine dair bir bilgi bulunmuyor. Öğrencilerden Erdoğan’ın seçimleri kaç kez kazandığı gizleniyor. Erdoğan’ın bir anda yönetime geçtiği izlenimi verilmeye çalışılıyor.

Söz edilen tarih kitabında FETÖ terör örgütü, sivil toplum önderleri olarak gösteriliyor. Temmuz 2016 darbe girişiminde FETÖ terör örgütünün yüzlerce sivili katlettiği gözardı edilirken, devletin içine sızan örgütün hapse atılmasının meşru olmadığı savunuluyor.

Ünitenin aktivite bölümünde öğrencilere Fransız medyasında Türkiye aleyhinde çıkan yanlı, kasıtlı, çarpıtılmış belgeler sunuluyor. Bu belgelerle de Türk rejiminin otoriter döneminin aşamalarını ortaya çıkarmak için öğrencilerden bir zaman çizelgesi çizmeleri isteniyor.

Yeni müfredatta yer alan “Türkiye ve Erdoğan” bölümüne Fransa’da yaşayan Türkler ise tepkili. Öğrenci velileri haksız, kasıtlı ve taraflı siyasi tartışmaların yerinin okul olmadığını söylüyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın