Scroll Top

İsveç 2017 yılında 12 sığınmacı çocuğun ölümüne sebep oldu

isveç afgan

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak gösterilen İsveç’e giden mültecilerin yaşadıkları trajedi devam ediyor.

İsveç’te Burkina Faso‘dan gelen 35 yaşındaki sığınmacı kadın sokağa mahkum edilmiş ve ölüsü sokakta bulunmuştu.

İsveç’te ayrıca uppgivenhetssyndrom adı verilen ve mülteci çocukların sınır dışı edilme korkusuyla bir nevi komaya girdikleri bir hastalık ortaya çıkmıştı.

İsveç’te açıklanan bir rapor, Burkina Fasolu mülteci kadının tek olmadığını gösterdi.

İsveç’in başkenti Stockholm’daki Karolinska Enstitüsünün açıkladığı rapora göre, ülkede geçen yıl 12 refakatsiz sığınmacı çocuk intihar etti.

Raporda, söz konusu çocukların büyük çoğunluğunun Afgan olduğu ve iltica talebelerinin reddedilmesinin intiharı tetiklediği belirtildi.

Raporu hazırlayan araştırmacılardan Ruh Sağlığı ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Ellenor Mittendorfer Rutz, intihar eden çocukların geçmişlerinde büyük travmalar geçirdiklerini ve göç esnasında da işkence ve şiddete maruz kaldıklarını ifade etti.

Çocuk ve Genç Psikiyatri Merkezinden (PUP) yapılan açılmada ise, intihar eden sığınmacı çocuk sayısının gerçeği tam olarak yansıtmadığını ve durumun daha vahim olduğu kaydedildi.

Göçmenler Ofisinin verilerine göre, 2015 yılında İsveç’e 35 bin 360 refakatsiz çocuk sığınmacı girerken bu sayı, 2016 yılında 2 bin 199, 2017 yılında bin 334’e geriledi.

Benzer gönderiler