Scroll Top

Askerî casusluk kumpasının savcısı Yunanistan’a kaçarken yakalandı

zafer-kılınç

FETÖ’nün tasfiye etmeyi hedeflediği subaylara “Yunanistan lehine askerî casusluk yapmak” iftirası atan eski savcı Zafer Kılınç, Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı.

Yunanistan’a kaçmaya çalışan bir grup, İpsala yakınlarındaki askerî yasak bölgede hudut birlikleri tarafından yakaladı. Şüpheliler arasında İzmir’deki “askeri casusluk” davasının meslekten ihraç edilen savcısı Zafer Kılınç’ın da bulunduğu belirlendi.

Meslekten ihraç edilmişti

HSYK müfettişleri Zafer Kılınç’ın meslekten ihraç edilmesine neden olan raporlarında “Mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel saygı ile güveni gideren nitelikle hareket ederek başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere bir kısım kamu kurumları ile buralarda görev yapan kamu görevlilerini itibarsızlaştırma gayesiyle kamuoyunda ‘İzmir askeri casusluk davası’ olarak bilinen soruşturmanın sürecinde, usul ve yasalara aykırı işlem tesis ettiği tespitinde bulunmuştu.

Dosyası Yargıtay’a gönderilmişti

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığınca eski savcı Zafer Kılınç hakkında “görevde yetkiyi zincirleme kötüye kullanmak”, “özel hayatın gizliliğini zincirleme ihlal ve ifşa etmek”, “suçlarından 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Davaya bakan Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi de firari Kılınç’ın dosyasını, yargılamanın yapılabilmesi için Yargıtay’a göndermişti.

Benzer gönderiler