Balyoz davası hakimine 13 yıl 4 ay hapis cezası

ömer-diken

“Balyoz darbe planı davası” hakimi, eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken’in FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yargılandığı davada karar açıklandı.

İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuklu sanık Diken ve avukatı hazır bulundu. Duruşmayı “Balyoz davası”nda yargılanan ve beraat eden bir kısım emekli asker de takip etti.

Diken, “Balyoz planı” davasının soruşturma ve kovuşturması sırasında görev yapan eski 50 hakim ve savcı hakkında FETÖ kapsamında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı ve Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianameyi anımsatarak dosyasının o dava dosyasıyla birleştirilmesini istedi.

İddia makamı, Diken’in bu talebine ilişkin “Takdir hakkının mahkemede olduğu” yönünde görüş bildirdi. Mahkeme heyeti, verdiği ara kararda, Diken’in talebini reddederek duruşmaya devam edileceğini belirtti.

İddia makamı, daha önceki mütalaasını tekrar ettiğini kaydederek Diken’in “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Diken, esasa ilişkin yaptığı savunmada, hakkında toplanan delillerin hukuka aykırı olduğunu iddia ederek, HTS kayıtlarında yer alan “FETÖ mensubu kişiler ve örgütün mahrem imamıyla görüştüğü” yönündeki suçlamayı reddetti.

Bu kişilerle örgüt faaliyetleri kapsamında değil, görev amacıyla görüştüğünü ileri süren Diken, aleyhine beyanda bulunan tanıkların ifadelerini kabul etmediğini söyledi.

FETÖ mensubiyetine ilişkin dosyaya somut delilin girmediğini öne süren Diken, beraatini ve tahliyesini istedi. Diken, son söz olarak “Savunmalarımı yaptım, takdir mahkemenindir.” dedi.

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum ettiği Diken’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın