Scroll Top

Darbeci hainin mahkemedeki pervasızlığı savcıyı çileden çıkardı

kaplan

Darbe girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığını bombalayarak 7 polisi şehit eden FETÖ’cü alçak eski pilot Üsteğmen Mehmet Çetin Kaplan bombalı saldırı yapmadığını iddia etti.

Kaplan, örgüt abisi “Tarık” kod isimli Alper Küçük’e bağlıydı. Küçük’ten aldığı talimatlara göre hareket eden Kaplan, FETÖ’ye sadakatini ihanet gecesi polisleri bombalayarak gösterdi. Kaplan, darbe girişiminden bir gün önce darbeci pilotlar Müslüm Macit ve Adem Kırcı ile eski kurmay Binbaşı Mehmet Fatih Çavur’un evindeki darbe toplantısına katıldı.

Çavur, pilotlara, “Siz bugüne kadar bunlar için yetiştirildiniz. Verdiğimiz emeğin karşılığını ödeyeceksiniz. Ben bugüne kadar savaşvari günler olmasını bekliyordum. Bu harekâtı yapmak zorundayız.” dedikten sonra görev dağılımı yaptı.

İhanet girişimine saatler kala 141. Filo’da eski Yarbay Hakan Karakuş başkanlığındaki ikinci darbe toplantısında ise son hazırlıklar gözden geçirildi ve hangi pilotların birlikte uçacakları kararlaştırıldı. Bu arada askeri hareketlilik üzerine Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekât Başkanlığıyla aynı kampüste yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığındaki teknisyenler, ihtiyaç duyulabileceği düşüncesiyle polis helikopterine yakıt ikmali yapmaya başladı.

Bu durumu tespit eden darbeci alçaklardan eski Binbaşı Mustafa Azimetli ve Yüzbaşı Ekrem Aydoğdu, hedeflerin hatasız vurulmasını sağlayan lazer sistemi ile helikopteri işaretledi.

Akıncı Üssündeki kuleden pilotları yönlendiren darbeci Yüzbaşı Ahmet Tosun’dan “vur” talimatını alan “94-0110” kuyruk numaralı uçağın birinci pilotu Kaplan katliam emrini anında uygulayarak helikopteri bombaladı.

Menfur saldırıda 7 polis şehit olurken, 5’i yaralandı, ayrıca Havacılık Dairesinde 40 milyon liralık hasar oluştu.

Darbe girişiminin bastırılmasından sonra savaş uçaklarının havalandığı Akıncı Üssünde yapılan aramada darbecilerin el yazısıyla hazırlanan notlar bulundu. Uçuş programlarının yazıldığı notlarda, darbeci FETÖ’cü pilotlar Uğur Uzunoğlu, Ertan Koral ve Mehmet Çetin Kaplan’ın isimleri karşısında “Nizamiye Pol. Öz. Har.” yazıyordu. Notta yer aldığı gibi Uğur Uzunoğlu, Özel Harekât Başkanlığına bomba atarak 44 polisi şehit eden darbeci pilotlardan biriydi.

Koral ve Kaplan ise Havacılık Dairesini vuran darbecilerdi.

Savcılıkta sustu, mahkemede reddetti

Savcılık sorgusunda susma hakkını kullanan Kaplan mahkemede ise aleyhindeki beyanların yanı sıra telsiz ve güvenlik kamera kayıtlarına rağmen bomba atmadığını öne sürdü. Bombayı, Havacılık Daire Başkanlığına FETÖ’nün emniyet yapılanmasının atmış olabileceğini söyleyen Kaplan, “Bu patlamanın sebebi bulunamamış, üzerime atılmıştır. Bu işi yerden atışla FETÖ’nün emniyet yapılanması yapmış olabilir.” ifadesini kullandı. Kaplan’ın, çapraz sorgu sırasında kendisine yöneltilen soruları geçiştirmesi üzerine duruşma savcısı Adnan Gümüş, “F16’larla Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerini mi geziyorsunuz? Anlatmaktan niçin kaçınıyorsunuz? Bu devlete hiç mi borcunuz yok, hiç mi utanmıyorsunuz?” diyerek tepkisini gösterdi.

Mehmet Çetin Kaplan’ı, kendisi gibi darbeci pilot arkadaşlarının savcılık sorgusu sırasındaki beyanları da yalanlıyordu. Söz konusu beyanlardan bazıları şöyle: Lazer işaretlemeyi yapan FETÖ’cü hain eski pilot Yüzbaşı Ekrem Aydoğdu: “Ben 21 bin fitte, 2 nolu uçakta bulunan Mehmet Kaplan ve Ertan Koral da 20 bin fitte bulunuyordu. Atış talimatı alınca belirtilen koordinatı uçağımızda bulunan lazer podundan işaretlemesini yaparak tespit ettikten sonra 2 nolu uçağı kullanan Aslan-2 kodlu Mehmet Çetin Kaplan ve Ertan Koral’ın bulunduğu uçak, üzerindeki bir adet GBU10 bombasını attı.”

Kaplan ile aynı uçakta yer alan ikinci pilot yüzbaşı Ertan Koral: “Ben Mehmet Çetin Kaplan ile birlikte D Grubu uçağa binip ikinci sırada havalandık. İlk kalkan ise Mustafa Azimetli’nin bulunduğu uçaktı. Havada yaklaşık iki saat kaldıktan sonra bizim bulunduğumuz uçakta Mehmet Çetin Kaplan bombayı attı. Nereye attığını bilmiyordum. Haberlerden öğrendiğim kadarıyla Emniyet Havacılık Dairesine atıldığını öğrendim.”

Mehmet Çetin Kaplan, bombalı saldırının yanı sıra bazı hedeflere lazer poduyla işaretleme de yaptı. Ayrıca Akıncı Üssü’ne elleri kelepçeli olarak getirilen darbe karşıtı askerleri, kule bölgesinden alarak esir tutuldukları hücrelere götürdü. Çetin ile aynı uçakta yer alan suç ortağı Ertan Koral da savcılık sorgusunda suçladığı Kaplan’a mahkemede sahip çıktı. Kaplan’ı suçlayan ifadelerini kabul etmeyen Koral, savcılıktaki beyanını inkâr etti. Akıncı Üssündeki darbe girişimi faaliyetlerine ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın sanıklarından Kaplan ve Koral hakkında, 8’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Benzer gönderiler