Scroll Top

Darbeciler Ankara’da “Uzun adamı alacağız” demiş

mahkeme

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü‘nde görülen duruşmada, Jandarma Genel Komutanlığı karargahında darbeciler tarafından alıkonulan Binbaşı Erinç Kısa, müşteki sıfatıyla verdiği ifadesinde, darbenin başarısız olmasının ardından bazı silahlı kişilerin rehinelerin arasına girmeye çalıştığını söyledi.

Olay günü Jandarma Genel Komutanlığı karargahında nöbetçi subay olduğunu belirten Kısa, odasında bulunduğu sırada içeri giren sanık İlker Çiçek‘in sıkıyönetimin ilan edildiğini duyurdu dedi.

Tutuldukları süre boyunca başlarında bekleyen silahlı askerlerin, konuşmalarına izin vermediklerini anlatan Kısa, darbecilerce alıkonulan TEM Daire Başkanı Turgut Aslan ile korumalarının bulundukları yere getirildiğini kaydetti.

İlerleyen saatlerde Albay Güven Şağban‘ın da elleri bağlı olarak salona getirildiğini belirten Kısa sözlerine şu şekilde devam etti: “Güven Albay’ın yanında sanık albay Erkan Öktem ve yarbay Yusuf Köz de var.

Güven Albay herkesin duyabileceği şekilde, ‘Bu yaptığınız anayasal suçtur, derhal silahlarınızı bırakın.’ dedi. Bunun üzerine Erkan Öktem de ‘Başımıza ne geliyorsa senin gibiler yüzünden.’ diye karşılık verdi.

Bu esnada bir tetik düşürme sesi geldi. Albay Güven’i başka bir yere götürdüler. Başımızda bekleyenler, konuşmamız halinde müdahalede bulunacaklarını söylüyorlardı.

Sadece lavabo için salondan silahlı askerler eşliğinde çıkabiliyorduk. Sükan Salonu’na döndüğümde ‘Uzun adamı alacağız.’ gibi sözler duydum.

Sabaha karşı rehineler bodrum katına indirildi. Darbenin başarısız olmasıyla o gece silahlı olanlardan bazıları biz rehinelerin arasına girmeye çalıştı.”

Benzer gönderiler