Ekrem Yeter’in yargılandığı davada tanık, Yeter’in eşini de suçladı

Ekrem-Yeter-1

Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in tutuksuz yargılandığı davada tanık olarak konuşan Bülent Çanakçı, Ekrem Yeter’in eşinin bir dönem “ablaların ablası” olarak bilindiğini açıkladı.

Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ömrünü uzatmak için kök hücre merkezi kurmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Ekrem Yeter’in “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci celsesi görüldü. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz sanık Ekrem Yeter, avukatları ve yakınları katıldı.

Tanık Bülent Çanakçı, 2009 yılına kadar FETÖ’nün içinde bulunduğunu anlatarak kendisinin Dışkapı Çocuk Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı olduğunu belirtti. Ekrem Yeter’in de Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olduğunu ifade eden Çanakçı, Yeter’in Kardiyoloji Derneği Başkanı olduğu dönemde Hacettepe Hastanesi’nde FETÖ üyelerinin bulunduğu “Teknokent” isimli bir yer olduğunu dile getirdi.

FETÖ elebaşının ömrünü uzatmayı planlamış

Çanakçı, “Orada kök hücre merkezi kurmak için çok uğraştılar, belediye başkanları ile görüştüler. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in doktoru firari Tuncay Delibaş bu konu üzerinde çok duruyordu. Bu merkezi Gülen’in hastalıklarını kök hücre tedavisiyle geçirip ömrünü uzatmak için açmak istedikleri basında haberlere konu olmuştu. Bu FETÖ’nün talimatıyla Tuncay Delibaş tarafından uygulamaya geçirilen bir projeydi.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ile aklı sıra dalga geçmiş

Tanık Çanakçı, “Hacettepe bu projeye teknik, Ekrem Yeter de personel desteği verecekti. Bu projede aktif olarak yer aldı.” iddiasında bulundu. Çanakçı, Yeter’i Tuncay Delibaş konusunda uyarmak için bir gün odasına gittiğini, o sırada Yeter’e telefon geldiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Kiminle konuştuğunu bilmiyorum ancak ‘İndeyim, bekliyorum. Beyefendi gelecekmiş. Paraları saydım, bekliyorum. Halı serdik bekliyoruz.’ diyerek Cumhurbaşkanımızla dalga geçtiğini hatırlıyorum. Bu olay tam tarihini hatırlamıyorum ama 17-25 Aralık’tan sonraydı. Telefon konuşmasından sonra dışarı çıktık. Ben Tuncay Delibaş’ın dış güçlerin adamı olduğunu ve kendisine zarar vereceğini söyledim. Bana ‘Bu işler senin bildiğin gibi değil. Benim açımdan bir zararı yok.’ dedi.”

Çanakçı, Yeter’in eşinin de o dönemde “ablaların ablası” olarak bilindiğini, tayin ve atamalarda etkili bir isim olduğunu iddia etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı 10 Nisan 2018’e erteledi.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın