Eski HSYK Genel Sekreteri hakkında fezleke

mehmet-kaya

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün yargı yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri Mehmet Kaya hakkında fezleke düzenledi.

“Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan hazırlanan fezleke, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Bylock kullanıcı adı: “fahri11”

Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Özcan tarafından düzenlenen fezlekede, geçtiğimiz şubat ayında Çanakkale’deki bir gaybubet evinde yakalanan şüphelinin, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığı belirtildi.

3 farklı hat ile 5 farklı cihazdan ByLock kullandığı anlaşılan Kaya’nın programdaki kullanıcı adının ise “fahri11” olduğu aktarıldı.

Yargı toplantılarını organize etti

Şüpheli Kaya’nın himmet topladığı, Yargıtay’a seçilecek üyelerin belirlenmesinde örgüt adına önemli rol oynadığı ve örgüt toplantılarını organize ettiği belirtildi.

Eski HSYK üyesi Kerim Tosun ifadesinde, Mehmet Kaya’nın evindeki toplantılara katıldığını, Yargıtay üyesi olduktan sonra da bu toplantılarda yer aldığını söylemişti.

Eski HSYK Başkan Vekili Ahmet Hamsici de 2011’de Yargıtay’a 160 üye seçimi yapılmadan önce gerçekleştirilen toplantıların Mehmet Kaya’nın evinde düzenlendiğini anlatmıştı. Hamsici, “Mehmet Kaya’nın evinde kurulan projektör ile Yargıtay ve Danıştay üyesi olabilecek hakim ve savcıların listesi yansıtıldı. Yargıtay tetkik hakimlerinin ismi geçince evdeki Gülen cemaati (FETÖ) mensubu HSYK üyeleri, olumlu veya olumsuz görüş belirtiyorlardı. Ancak olumlu belirttikleri hep cemaat (FETÖ) mensuplarıydı.” ifadelerini kullanmıştı.

9 kritik isimden birisi

Fezlekede, şüpheli Mehmet Kaya’nın FETÖ’nün yargı yapılanması içerisinde en önemli 9 isimden birisi olduğu vurgulandı. Emniyetteki ve savcılıktaki ifadesinde susma hakkını kullanan şüpheli Kaya hakkında, “FETÖ’nün ideolojisini, amaçlarını, faaliyetlerini benimsediği, kendi iradesini örgütün iradesine terk ettiği, örgüt hiyerarşisi içinde hareket ettiği tespit edilmiştir.” değerlendirilmesi yapıldı.

Fezlekenin iddianameye dönüştürülmesinin ardından hakkında dava açılan FETÖ’nün diğer hakim ve savcıları gibi Kaya’nın da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde yargılaması yapılacak.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın