Scroll Top

Eski HYSK Başkanvekili: FETÖ aramızdaki akdi bozdu, kendimi kandırılmış hissediyorum

thumbs_b_c_1204128b71889a8235e2a1d2ac99066e

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan ve FETÖ itirafçısı olan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici, “Örgüt yöneticileriyle aramızdaki gizli akitte ‘darbe yapılacağı’ yoktu. Ben kendimi kandırılmış, tecavüze uğramış hissediyorum.” dedi.

FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile HSYK üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

Duruşmada, eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici tanık olarak dinlendi.

İtirafçı olmasında tek kişilik koğuşa alınmasının etkili olup olmadığı sorulan Hamsici, konunun bununla bir ilgisinin olmadığını, cezaevindeyken bir gazetede darbe girişiminde bomba atan pilotlardan birinin ifadesini okuduktan sonra itirafçı olmaya karar verdiğini bildirdi.

“Kendimi tecavüze uğramış hissediyorum”

Daha önce cemaat olarak bilinen yapıya sempati duyduğunu belirten Hamsici, şöyle konuştu:

“Örgütlerle üyeleri arasında yazılı olmayan bir sözleşme vardır. PKK için dağa çıkan kişi, bir gün eline silah verileceğini ve bu silahı polise, askere doğrultacağını bilir, bu kabulle örgüte katılır. DEAŞ’a katılan biri, günün birinde eline bir bıçak verileceğini, bununla kamera karşısında birinin kafasını kesebileceğini bilir. Bize toplantılarda ‘Biz eğitim gönüllüsüyüz, Türk dostu insanlar yetiştiriyoruz’ diyorlardı. Bizimle örgüt yöneticileri arasındaki gizli akitte ‘darbe yapılacağı’ yoktu. Bu akdi onlar bozdu. Ben kendimi kandırılmış, hatta tecavüze uğramış olduğumu hissettiğim için itirafçı oldum. Tek kişilik koğuşta kalmam itirafçı olmam konusunda beni etkileyen bir unsur değildi.”

Benzer gönderiler