Scroll Top

FETÖ Akın İpek’i zengin etmek için altın madenlerine çökmüş

Koza-İpek-Gümüşhane

Bergama ve Gümüşhane’deki altın madenlerinin üretimlerinin durdurulmasına yol açan eylemlerin arkasında FETÖ’nün olduğu ortaya çıktı.

FETÖ finansörü Akın İpek’in bir numaralı sanık olduğu Koza-İpek Holding iddianamesinde 4 Ağustos 2014 tarihli MASAK raporuna yer verildi. İpek Grubu’nun 2005 yılında satın aldığı Normandy Madencilik A.Ş.’nin Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmasıyla ilgili çarpıcı detaylar yer aldı. Raporda, yabancı şirketin elindeki altın madenlerinde çıkarılan altının “çevreye zarar verecek durumda olmadığı” bilgisi verildi.

Koza Madencilik’in, Normandy şirketini satın almasından önce başlayan eylemlerin, satın alma işleminden hemen sonra kesilmesinin dikkat çekici olduğu ifade edildi. Raporda, “Maden el değiştirdikten sonra ortalık sakinleşti ve halkın direnişi bir anda ortadan kalktı.” denildi. MASAK raporuna göre Normandy Şirketi, Bergama ve Gümüşhane’deki altın madenlerine 100 milyon dolar yatırım yapmasına rağmen baskılar üzerine yarı fiyatından daha düşük bir rakama, 44.5 milyon dolara madenleri İpek grubuna sattı.

Altın madeni FETÖ’ye geçtikten birkaç ay sonra üretime başladı ve 8 ay gibi bir sürede yaklaşık 26 Milyon lira net kâr elde etti. Bu tutar, maden satın alınırken peşin ödenen 20 milyon dolara denk gelen bir değer. Yani sadece 8 ayda madene ödenen paranın neredeyse yarısı madenin işletilmesinden karşılandı.

Benzer gönderiler