FETÖ Akın Öksüz’ün okul arkadaşlarını tepe noktalara yerleştirmiş

5c1745aec03c0e10e087b3bd

Darbe girişimini planlayanlardan FETÖ imamı Adil Öksüz’ün Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1990’da beraber mezun olduğu beş arkadaşının da örgütün simge isimleri arasında yer aldığı ortaya çıktı.

Hürriyet’in ulaştığı mezuniyet yıllığına göre, Gezi’de ‘Çadırları yakın’ talimatı veren ve Deniz Baykal’a kaset kumpası sanıklarından olan iki eski polis müdürü ile örgüt üyeliğinden ceza alan, ihraç edilen bazı akademisyenler aynı sınıfın mezunları.

Toygun Atilla’nın hazırladığı haber, Adil Öksüz’ün de aralarında olduğu bir grup FETÖ’cünün zamanında öğrenci olarak aynı sınıfta bulunduğunu, dahası derslerine giren öğretmenlerden birinin de Necip Hablemitoğlu olduğunu ortaya çıkardı.

O mezuniyet yıllığından çıkan isimlerin bazıları şunlar:

Adil Öksüz: Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Adil Öksüz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 16 Temmuz 2016 sabahı Akıncı Hava Üssü yakınında yakalandı. Jandarmalara ‘tarla satın almak’ için bölgede bulunduğunu söyledi. Gözaltına alınan 100 şüpheli ile birlikte Ankara Batı Adliyesi’ne sevk edildi. 99 kişi tutuklandı, serbest bırakılan tek kişi Öksüz oldu. ‘Hayalet’, ‘sır’ imam olarak da adlandırılan Öksüz’ün 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcılarından ve örgütün Hava Kuvvetleri imamı olduğu ortaya çıktı. İki buçuk yıldır yakalanamadı.

Ramazan Emekli: Mezun olduktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nce ‘özel sınıf’ adıyla açılan Polis Akademisi’ne girdi, dokuz aylık eğitimin ardından mezun oldu. Mesleğe ‘istihbaratçı’ olarak adım attı. İstanbul’da İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde ‘teknik istihbarattan’ sorumlu oldu. Rize’de İstihbarat Şube Müdürlüğü yaptı. Türkiye, Ramazan Emekli’nin adını Gezi Parkı eylemleri sırasında duydu. Eylemcilerin çadırını yakan zabıtalar, kendilerine bu emri o dönem Beyoğlu, Kâğıthane ve Şişli’den sorumlu emniyet müdür yardımcısı olan Emekli’nin verdiğini öne sürdü.

Gürsel Aktepe: Ramazan Emekli gibi mezun olduktan, ‘Polis Akademisi’ne girdi. İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı’na kadar yükseldi. 17-25 Aralık soruşturmalarından sonra ihraç edilen polis şefleri arasındaydı. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a kurulan kaset kumpasının da şüphelilerinden olan Aktepe, gazeteci, siyasetçi ve iş dünyasından birçok kişinin telefonlarını sahte isim ve suçlamalarla yasadışı dinletmekle suçlanan isimlerden.

Doç. Dr. İsmail Acar: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı öğretim görevlisiyken 15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK’yla ihraç edildi. Ardından tutuklandı.

Prof. Dr. Osman Eğri: Eski Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Osman Eğri, firari durumda. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından yurtdışına kaçtığı tespit edilen Eğri’nin örgütün hedefleri doğrultusunda Alevileri kapsayan faaliyetler içerisinde yer aldığı öne sürüldü. Eğri’nin yoksul Alevi çocukları kendi yurtlarına yerleştirerek kimlik oluşturma, Alevileri FETÖ’leştirme projesinin içinde bulunduğu iddia edildi.

Prof. Dr. Ahmet Bedir: Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin eski dekanı olan Prof. Dr. Ahmet Bedir, hain darbe girişiminin ardından kanun hükmünde kararname ile görevinden ihraç edilen isimler arasında.

Yıllıkta dikkat çeken başka bir ayrıntı ise 18 Aralık 2002’de Ankara’daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Necip Hablemitoğlu’nun okulda inkılap tarihi derslerine girmesi. Hablemitoğlu, FETÖ tehlikesini o yıllarda gören ve bu konuda Türk toplumuna seslenen bir isimdi. Hablemitoğlu’nun öldürülmeden hemen önce yazdığı ve FETÖ’nün devlet kurumlarının içine sızdığını anlatan ‘Köstebek’ isimli kitabı ölümünün ardından basılmıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın