Scroll Top

FETÖ avcısı emekli askeri savcı yapılan algı operasyonuna dikkat çekti

thumbs_b_c_96c65e7d96248310bc81fad3d4610afc

FETÖ’cülerin mahkemelerde yaptığı algı operasyonuna 2009 yılında TSK içinde FETÖ soruşturmasını başlatan Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok dikkat çekti.

Ankara’da görülen “çatı davası” başta olmak üzere darbecilerle ilgili açılan davaları yakından takip eden Üçok önemli açıklamalarda bulundu.

Üçok, FETÖ mensubu darbecilerin, “yalan, ret ve inkar” taktiğiyle mahkemeleri sulandırmaya çalıştıklarını belirtti. Üçok, “Yeni ortaya koydukları senaryoyla ‘Görevdeki komutanların emir ve talimatlarıyla hareket ettik.’ diyerek ve TSK’yı suçlayarak 15 Temmuz direnişini itibarsızlaştırmak istiyorlar. Darbe olayını bambaşka bir yöne çekme gayretindeler.” dedi.

Fetullah Gülen’in açıklamalarını FETÖ’cüler ifade olarak veriyor.

“Darbecilerin tavrı çok net.” diyen Üçok, pek çok davada darbenin bir numaralı sanığı olan Fetullah Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra yabancı basına verdiği röportajlarında kullandığı ifadelerin, darbeciler tarafından mahkemelerde dile getirildiğini aktardı.

“Görevdeki subayları suçlayarak algı operasyonu yapıyorlar.”

Ankara’da görülen çatı davasının FETÖ’nün yeni algı operasyonunun en önemli ayağını oluşturduğunu ifade eden Üçok, “Hemen hemen sanıkların tamamına yakını, ‘Biz FETÖ’cü değiliz.’ diyor. Başta Akın Öztürk, Mehmet Dişli ve Mehmet Partigöç olmak üzere pek çoğu görevdeki insanları suçlamaya başladı. Darbe girişimi suçlarını mevcut görevde olanlara atmak veya en azında onları kendilerine suç ortağı yapmak istiyorlar.” diye konuştu.

Üçok, darbeci sanıkların, “Bu darbenin Fetullah ile ilgisi yok.” teziyle TSK’yı hedef aldıklarını kaydederek darbelerin geçmişten beri ordunun iç işleyişinden kaynaklandığını, 15 Temmuz’un da tıpkı 1960 ve 1980 darbeleri gibi emir komuta zinciri içinde gerçekleştirilmek istendiğini ancak komuta kademesindeki bazı kişilerin vazgeçmesi üzerine bunun başarısızlıkla sonuçlandığı planını devreye soktuklarını dile getirdi.

Yeni bir senaryo sahneliyorlar

Üçok, sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni bir senaryoyu sahneliyorlar ama tavırları bizim mahkemelere işlemez. Çünkü biz bunu yaşadık. 249 vatandaşımız şehit edildi, 3 bine yakını vatandaşımız ise yaralandı ve gazi oldu. Bütün bunlar ortada dururken Türkiye halkının bunlara prim verip inanması söz konusu değil. Bu çıkışları Türkiye kamuoyuna yönelik değil.

Bu tamamıyla dış basına ve ABD ve AB’ye yönelik sözlerdir. ABD’ye gidip FETÖ’nün darbe teşebbüsünü anlattığımda, yaptığım bazı görüşmelerde ABD’li bir senatör, ‘Koskoca generaller, yaşlı bir imamı niye dinlesinler?’ diye sormuştu. Şimdi FETÖ’cüler, işte bunun gibi yabancıların söylemlerine hizmet eden algı operasyonları yapma gayreti içerisindeler.” dedi.

Benzer gönderiler