Özel Haber: Netanyahu’nun suç dosyasında neler var?

Netanyahu

Hakkında rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamasıyla 3 ayrı dava açılan Netanyahu’yu zor günler bekliyor. İddianameye göre Netanyahu, kendi lehine haber yapan iki medya kuruluşu sahibine menfaat sağladı. Netanyahu, ayrıcalık tanıdığı iş adamlarından da rüşvet aldı.

İsrail’de 17 Eylül’de gerçekleşen seçimlerde büyük bir hezimet yaşayan, kaolisyon çabaları da başarıya ulaşmayan Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Başsavcisi Avichai Mandelblit’in açtığı 3 dava ile sarsıldı. İsrail Adalet Bakanlığı, rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlarından hakkında 3 dava açılan Netanyahu’ya ilişkin iddianameyi yayınladı.  İddianamaye göre Netanyahu hakkında isnat edilen suçları Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık döneminde işledi.

500 milyon dolarlık kıyak

Case 4000 olarak bilinen dava, Netanyahu karşı en somut delillerin bulunduğu dosya olarak göze çarpıyor. Savcının iddianamesine göre Netanyahu, 2012-2017 yılları arasında İsrail’in en popüler medya organlarından Walla’da kendi lehine haber yapılması için, sitenin sahibi Shaul Elovitch’in telekom sirketi Bezeq icin haberlesme muktesebatinda kolaylik sagladigi iddia ediliyor.  İddianame, Netanyahu’yu öven yayınlar karşılığında İsrail başbakanlığının çeşitli düzenlemeler yaptığını bu sayede de Elovitch çiftinin yönetimindeki Bezeq şirketinin 500 milyon dolar kar elde ettiğini belirtiyor.

Sözde düşman görünüyordu

 Case 2000 olarak duyurulan davada ise Netanyahu, karşıt göründüğü medya patronu Arnon Mozes’e yasadışı kolaylıklar sağlamla suçlanıyor. Buna göre Netanyahu, ülkenin en büyük gazetesi Yedioth Ahronoth’in kendisinin propagandasını içeren haberler yapması karşılığında rakip gazete Israel Today’in dağıtımını kısıtladı. İşin ilginç tarafı ise Netanyahu’nun arasının kötü olduğu bilinen Arnon Mozes’a yardım edip, yakın dostu olarak bilinen Amerikalı kumarhane kralı ve Cumhuriyetci Parti Sheldon Adelson’a ait gazetenin dağıtımına engel olması. Netanyahu,  Israel Today’e yönelik engellemeleri ile Arnon Mozes ve gazetesi Yedioth Ahronoth’a ticari menfaat sağladı.

Şarap ve puro almışlar

Case 1000 olarak adlandırılan son davada Netanyahu’nun yetkilerini kullanarak film yapimcısı Arnon Milchan ve Avustralyali milyarder James Packer’a menfaat sağladığı ve bunun karşılığında 200 bin dolar değerinde hediyeler aldığı iddia ediliyor. İddianame kapsamında Netanyahu’nun Ekim 2001 ile Aralık 2016 yılları arasında Arnon Milchan için yetkilerini kullanarak ABD için vize almasını sağladığı, ayrıca yine Milchan için vergi muafiyetini uzattığı vurgulandı. Buna ek olarak Netanyahu, Ulaştırma Bakanlığı döneminde Milchan ve James Packer’ın şirket birleşimine yardımcı oldu. Netanyahu için aklanmak dışında bir çıkar yol daha mevcut. Netanyahu, isterse bu soruşturma kapsamında dokunulmazlık talep edebilir.

Benzer gönderiler