Scroll Top

İşgalci İsrail rejimi Batı Şeria’da okul yıkacak

872bb4289a094fde836adec73080554a_18

İşgal altındaki Batı Şeria’nın  C bölgesinde Filistinliler tarafından inşa edilen bir yapı İsrail hükümeti tarafından yasa dışı kabul edildiği için yıkılacak.

Yaz tatilleri başlamadan önce okulların son gününlerinde, Han el-Ahmar bölgesindeki Filistinli Jahalin Bedevi topluluklarının çocukları okullarındaki son zamanları olduğu için Itarat Okulu’nun oyun alanında toplandılar.

Kudüs’ün birkaç kilometre doğusunda bulunan Han Ahmarlı Jahalin topluluğu, işgalci İsrail tarafından verilen okullarının yıkım emriyle sarsıldı.

İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından geçtiğimiz hafta okulun uygun bir yapı izni olmadan inşa edildiği iddiasıyla yıkılmasına karar verildi.

Yerleşim yeri, 1993 Oslo Anlaşmaları kapsamında İsrail sivil ve güvenlik kontrolü altında sınıflandırılan C Bölgesi’nde yer almaktadır. Yani, Filistinlilerin herhangi bir inşaat için izin almaları imkansızdı.

Bu nedenle, işgal altındaki Batı Şeria’nın yüzde 61’ini kaplayan C Bölgesi’nde Filistinliler tarafından inşa edilen herhangi bir yapı  İsrail hükümeti tarafından yasadışı sayılıp yıkıma maruz kaldı.

Okul, Han el-Ahmar ve çevresindeki Bedevi topluluklarından yaklaşık 200 çocuğa eğitim hizmeti sunuyor.

Okulun yıkım korkusu, öğrenciler ve öğretmenler için yeni bir şey değil.

Halime a-Zahuyqa, İsrail ordusunun yıkım emirlerini ve bildirimlerini öğrencilere iletmek için düzenli olarak okula baskın yaptığını belirtti.

Benzer gönderiler