Scroll Top

İşgalci İsrail Gazze sınırında hemşireyi şehit etti

gazze hemşire

İşgalci İsrail’in Gazze sınırında sistemli bir katliam gerçekleştiriyor. Daha önce engelli, çocuk ve yaşlıları kasten öldürdüğü ortaya çıkan terör devleti şimdi de sağlık çalışanlarını hedef aldı. Dün son olarak Gazze’de yaralılara ilk müdahaleyi yapmasıyla “Gazze’nin yardım meleği” olarak tanımlanan hemşire Razan Eşref en-Neccar şehit edildi.

Gazze’nin doğu sınırındaki “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine işgalci İsrail askerlerinin  katliamı sonucu Filistinli gönüllü kadın hemşire Razan Eşref en-Neccar’ın şehit olduğu, 40’i gerçek mermiyle olmak üzere 100 kişinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, gönüllü doktor Neccar’ın, işgalci İsrail askerlerinin Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda göstericilere ateş açması sonucu şehit olduğunu belirtti.

Kudra, Neccar’ın, Gazze sınırında gösterilerde yaralananları sahada gönüllü olarak tedavi etmeye çalıştığını aktardı.

Kudra ayrıca, 40’i gerçek mermiyle olmak üzere 100 Filistinlinin de farklı yerlerinden yaralandığını ve göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini ifade etti.

İsrail ablukası altında yıllardır büyük insani bir kriz yaşayan Gazze Şeridinde 30 Mart’tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında sınırda bugün de “Hayfa’dan Gazze’ye kan ve kader ortaklığı” adı verilen yürüyüş düzenlendi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 10. cumasındaki gösterilere İsrail’in geçmiş gösterilerde uyguladığı devlet terörüne ve sıcak havaya rağmen binlerce Filistinli katıldı.

Filistin’den hemşirenin şehit edilmesine tepki

Filistin Sağlık Bakanı Cevad Avad, yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne destek olmak için gönüllü olarak görev yapan Filistinli kadın hemşire Neccar’ı doğrudan hedef almasının savaş suçu olduğunu belirtti.

İsrail’in gösteriler esnasında sağlık personellerinin korunmasına yönelik bütün uluslararası anlaşmaları hiçe saymaya devam ettiğine dikkati çeken Avad, “Şehit Neccar insanlara ve halkına yardım etmek için hayatını bir bedel olarak ödedi. Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında birkaç kez yaralanmasına rağmen görevini yerine getirmekten geri kalmadı. Yaralanması onun görev yapmasını engellemedi.” ifadelerini kullandı.

Avad, uluslararası topluma ve kurumlara Filistin halkını koruma çağrısı yaptı.

Benzer gönderiler