Rus “gazeteciler” Bayraktar’ı çekmek isterken yakalandı

bayraktar siha

Rusya’nın Bayraktar’a merakı sır değil

Rus NTV kanalı adına çalışan kameraman Ivan Malyshkin ve muhabir Alexey Petrushko Bayraktar SİHA’ların üreticisi Baykar Savunma’nın etrafında izinsiz çekim yaptıkları için gözaltına alındı. Türkiye’nin savunma alanında en büyük başarılarından biri olan ve terörle mücadele, Suriye, Libya operasyonlarında büyük başarılar kazandıran Bayraktar SİHA’lar aynı zamanda Rusya ürünü silahlara büyük üstünlük sağlamasıyla da gündeme gelmişti. Türkiye’nin ürettiği Bayraktar SİHA’lar, kardeş ülke Azerbaycan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesini Ermenistan’dan kurtarmasında da büyük rol oynamıştı. İstanbul Valiliği iki Rus’la beraber bir Türk vatandaşının da gözaltına alındığını ve gözaltı süresinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 gün daha uzatıldığını açıkladı. Rus gazeteciler Baykar Makine’nin Araştırma Geliştirme Merkezi’ni izinsiz çekmeye çalışırken yakalandı. Rus NTV kanalı da 2 çalışını ile temaslarının kalmadığını ve gözaltına alındıklarını teyit etti.

Ukrayna 5 adet alacak

Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve diğer bölgelerini geri almak için hazırlıklar yapan Ukrayna’nın Türkiye’den Bayraktar SİHA alacağı açıklanmıştı. AKINCI TİHA’nın motoru içinde Ukrayna ile yapılan anlaşmalar dikkat çekmişti. Kullanıldığı bölgelerde Rus Savunma Sistemlerine karşı büyük üstünlük sağlayan Bayraktar SİHA’lar dünya basının da gündeminde. Akdeniz’de gerginlik politikaları güden Yunanistan, İslam ve Türk düşmanlığını sürekli arttıran Fransa ve ABD medyasında neredeyse her hafta bir Bayraktar yorumu görmek mümkün.

Bayraktar SİHA, AKINCI TİHA ve son olarak Cezeri, Baykar Makine’nin son dönemlerde adından söz ettirdiği projelerden bazıları. Uluslararası medyanın sürekli gündeme taşıdığı Baykar, Türkiye’de ise CHP, İyi Parti ve HDP’nin sürekli hedefinde.

31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran seçimlerinde CHP’nin sürekli olarak İBB’den hibe aldığı T3 vakfı, Baykar Makine ortaklarından Selçuk Bayraktar’ın başkanlığında ülkemize hizmet ediyor.

Terörle mücadelede büyük başarılar kazandı

Bayraktar SİHA’lar terör örgütü PKK’nın çok sayıda yöneticisini hem Türkiye’de hem de yurt dışında imha edilmesini sağlamıştı. Örgüt yöneticilerinin “kafamızı kaldıramıyoruz” sözleriyle rahatsızlıklarını dile getirdikleri Bayraktar SİHA’lar alanında dünyanın en iyisi olarak değerlendiriliyor.

İlk kez 2010 yılında duyuruldu

Baykar mühendislerinin emeği olan Bayraktar İHA’ların ilki 2010 yılında Efes Tatbikatı sırasında kamuoyuna duyuruldu. İsrail’in ve ABD’nin bu alandaki tekelini kıran Bayraktar İHA’lar fiyat olarak da İsrail Heron’larının 5’te 1’i fiyatına satılıyor.

Benzer gönderiler