Belçika’da PKK destekçisi bakan Zuhal Demir, Türkçe dersine karşı çıktı

806x378-belgian-minister-with-turkish-roots-targets-turkish-language-1528059392919

Belçika’da terör örgütü PKK’ya verdiği açık destekle bilinen Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir’den Türkiye’ye yeni düşmanlık.

Müslüman ve Türkiye karşıtı sözleriyle bilinen Zuhal Demir Türk öğrencilerin Türkçe eğitim almasına karşı çıktı.

Aynı zamanda Yeni Flaman İttifakı Partisi (N-VA) milletvekili olan Zuhal Demir, Türk öğrencilere okul sonrasında Türkçe eğitimi verilmesine karşı çıktı.

Het Laatste Nieuws (HLN) tarafından yayınlanan habere göre, Gent şehrindeki Türk kökenli yaklaşık 50 öğrenci okul sonrasında Türkiye tarafından maddi olarak desteklenen öğretmenlerden Türkçe dersleri alıyor. Bu faaliyetin Türklerin Belçika’ya uyum sağlamasına karşı olduğunu ileri süren Demir, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkçe derslerini Türklerin Flaman toplumuna entegre olmaması için sağladığını iddia etti.

Demir’in çıkışına sağduyulu Flaman okurlardan da tepkiler geldi. Okuyuculardan biri İbranice derslerinin verildiğini ve hatta bunların finansmanının Belçika tarafından sağlandığını iddia etti. Gent eğitim sorumlusu Elke Decruynaere ise bu gibi konuların siyasallaştırılmaması gerektiğini söyleyip, Polonya elçiliği aracılığıyla da okul sonrası Lehçe öğretildiğini hatırlattı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın