Scroll Top

ABD’de polisin öldürdüğü siyahinin ailesine 4 dolar tazminat verildi

Screen_Shot_2018_05_31_at_5.18.45_PM.0

Gregory Vaughin Hill Jr. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı Fort Piece kentinde 2014 yılında bir gürültü şikâyeti üzerine bölgeye giden polis memuru tarafından öldürüldü.

İki çocuk babası otuz yaşındaki Hill, arka cebinde bir silahla ölü bulundu. Fakat bu silahı elinde tutup tutmadığı kesin olarak belirlenemedi.

Ayrıca toksikoloji raporları Hill’in öldüğünde sarhoş olduğunu ortaya koydu. Jüri üyeleri geçtiğimiz hafta verdiği kararda polisin aşırı güç kullanmadığını ve sarhoş olduğu için Hill’in kendi ölümünden sorumlu olduğu belirtildi.

New York Times’ın haberine göre, polis memurları Hill’in evine vardığında doğrudan garajına yöneldi ve kapısını çaldı. Hill dışarıda polisi görünce garajın kapısını açar açmaz kapattı. Kapının kapatılması üzerine, polislerden biri dört el ateş etti. Biri Hill’in başına olmak üzere, üç kurşun Hill’e isabet etti.

Mahkemenin hâkimi yargı sürecinin sonunda jüriden öldürülen Hill’in anayasal haklarının ihlal edilip edilmediğine, edildiyse ailesinin tazminata hak kazanıp kazanmadığına karar vermesini istedi.

Saatler süren değerlendirmeler sonunda jüri Hill’in annesine cenaze masrafları için 1 dolar ve 3 çocuğunun her birine 1’er dolar tazminat ödenmesine hükmetti.

Ayrıca jüri, Hill’in, kendi ölümüyle sonuçlanan olayda yüzde 99 sorumluluğu bulunduğuna, bu nedenle şeriflik makamının kararlaştırılan tazminatın sadece yüzde 1’ini ödemesi gerektiğine hükmetti.

Bu da ailenin eline 4 dolarlık tazminattan 4 sent geçmesi anlamına gelecek.

Benzer gönderiler