Scroll Top

FETÖ Dink cinayetine iştirak edip, görüntüleri kaydetmiş

Hrant-Dink-

Hrant Dink suikaste uğradığı sırada olay yerinde bulunanFETÖ’cü Jandarma İstihbarat görevlilerinin de şüpheli olarak yer aldığı üçüncü iddianamede, önemli bilgilere yer verildi.

İddianameye göre Hrant Dink’in öldürülme anına ilişkin görüntüler çekildi ve bu görüntüler de FETÖ’nün elinde. İddianamedeki bu bilgi, 2007’de Ogün Samast yakalandıktan sonra çekilen görüntülerin incelenmesi sırasında ortaya çıkarıldı.

Cinayetin ardından tetikçi Ogün Samast Samsun’da yakalanmıştı. Samast’ın Samsun Emniyet Müdürlüğünde polis ve jandarmalarla birlikte Türk Bayraklı görüntüleri çıktı. Savcılık, 44 saniyesi medyada yer alan bu görüntülerin tamamına ulaştı.

“Samast’a ‘o görüntüler’ telefondan izlettirildi”

Görüntülerin tamamı izlendiğinde, Samsun İl Jandarma Komutanlığı Şube Müdürü Murat Bayrak’ın cep telefonundan Samast’a bir görüntü izlettiği tespit edildi.

Bunun üzerine Samast’ın yeniden ifadesi alındı ve o telefondan kendisine ne izlettirildiği soruldu. Samast, cinayetten hemen önce azmettirici Yasin Hayal ile konuştuğu ankesörlü telefonun önünde sigara içip beklerken çekilen görüntüler olduğunu söyledi.

Ancak Samast, sorgusunda bu görüntülerin iş yerlerindeki güvenlik kamerası görüntüleri olmadığını da belirtti.

Samast, “Caddenin karşısında park halinde bulunan, kendisini takip eden şahısların kullandığı siyah renkli Renault marka aracın yakınında bekleyen, kendisini takip eden şahıslarca çekilmiş takip görüntüleri” olduğunu söyledi.

“Görüntüleri Jandarma istihbarat çekti”

Bu ifadenin ardından savcı Kökçü incelemesini derinleştirdi. İddianamede bu görüntülerin İstanbul Jandarma İstihbarat görevlileri şüpheli Yavuz Karakaya ve Bekir Yokuş tarafından İstihbarat fiziki takip kameralarıyla çekildiği belirtildi. İddianamede, “Söz konusu istihbaratçıların, Ogün Samast’ı yatay ve yüzüne yakın çekim yapacak şekilde kameraya aldıkları belirlenmiştir.” ifadesi kullanıldı.

“Görüntüler Gülen örgütünün arşivinde”

Savcılığa göre cinayet öncesi, cinayet anı ve cinayet sonrası istihbarat teknikleriyle FETÖ’nün amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere kayıt altına alındı. Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre bu görüntüler halen kayıp. FETÖ’nün arşivinde bulunduğu tahmin edilen görüntülerin ortaya çıkarılması için çalışmalar devam ediyor.

Benzer gönderiler