FETÖ elebaşını Hüsamettin Özkan İshak Alaton ortaklığı kurtarmış

ishak-alaton

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in sağlık tedavisi iddiasıyla ABD’ye firar edebilmesi için ihtiyaç duyduğu raporun İshak Alaton’un çabalarıyla alındığı ortaya çıktı.

FETÖ “çatı soruşturması” kapsamında tanık olarak ifadesi alınan Cem Fadıl Bozkurt, 1998’de ortak şirket açtıkları Mehmet Günyeli aracılığıyla İshak Alaton ile tanıştığını, Alaton’un tıbbi ürünler satan şirketlerine üçte bir oranında ortak olduğunu ve bu ortaklığın 2015 yılında sona erdiğini belirtti.

Ecevit hükûmeti FETÖ elebaşı için seferber olmuş

Yaptıkları bir toplantıda İshak Alaton’un eski bakan Hüsamettin Özkan ile telefon görüşmesine şahit olduğunu kaydeden tanık Bozkurt, “1998’in sonu ya da 1999’un başıydı. İshak Alaton ile görüşmemiz esnasında kendisini telefonla o tarihte bakan olan Hüsamettin Özkan aradı. Telefonun sesi dışa açıktı. Bu görüşme esnasında Hüsamettin Özkan, Fetullah Gülen’in Türkiye’de kalması konusunda sıkıntılar olduğunu, Gülen hakkında soruşturma başlatılacağını, bu nedenle Gülen’in ivedi yurt dışına çıkması gerektiğini ve bu konuda ne yapılabileceğini sordu.” dedi.

Bozkurt, Alaton’un aynı görüşmede Bülent Ecevit ile de konuştuğunu öne sürdü. Görüşmede pasaport konusunun da konuşulduğunu belirten Bozkurt, “O günkü telefon görüşmesinde Hüsamettin Özkan, ‘Fetullah Gülen’in pasaport işlerini biz Ankara’dan halledeceğiz, siz yurt dışına çıkış ve gideceği ülkedeki ikametini sağlamaya çalışın.’ dedi.” ifadelerini kullandı. Bozkurt’un ifadesine göre Hüsamettin Özkan, Gülen’in gideceği ülkede de uzun dönem kalmasının sağlanmasını istedi.

“Gülen’e ‘Türkiye’de tedavi edilemez’ raporu”

Bozkurt, örgüt elebaşı Gülen’in nasıl yurt dışına çıkacağını sorduğunda Alaton’un, “Kanser tedavisi veya kalp rahatsızlığı nedeniyle gidebilir. Bu operasyon için resmi rapor alınması gerekir. Bu tip raporları Ankara’da GATA, İstanbul’da da Haseki Kardiyoloji Enstitüsü veriyor.” dediğini söyledi. Alaton’un konuyu Prof. Dr. Mustafa Öz’e soracağını söylediğini savunan Bozkurt, daha sonra Alaton’un Fethullah Gülen’e Haseki Hastanesinden 1999 yılının ocak ayında “Türkiye’de tedavi edilemez.” raporu aldığını öne sürdü.

Chicago’ya gönderdikleri Gülen’i, Mustafa Öz’ün oğlu Mehmet Öz’ün hastaneye yatırdığını ve tetkikler yaptığını ileri süren Bozkurt, “Ülkesinde tedavi yapılamaz, burada kalması uygundur.” raporu alındığını iddia etti.

Bozkurt, hastanede bir hafta on gün kaldıktan sonra eski CIA Direktörü Graham E. Fuller ve CIA uzmanı Henry I. Berkey’in Gülen’e kalıcı oturma izni alınmasına kefil olduklarını kaydetti.

Gülen’in İshak Alaton’a gönderdiği mektup

Fetullah Gülen ile İshak Alaton’un bağlantılarını gösteren iki ıslak imzalı mektubu savcılığa sunan Bozkurt, bu mektupların Bülent Arınç ve Mustafa Yeşil vasıtasıyla aralarında gidip geldiğini vurguladı.

İshak Alaton, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e gönderdiği 17 Ağustos 2012 tarihli mektubunda, FETÖ’nün yurt dışındaki okullarının Türkiye’nin en büyük ve en müspet tesirli toplumsal katkıyı yaratan olay olduğunu iddia ediyor. 1 Ağustos 2012 tarihinde Fetullah Gülen’in ıslak imzası ile Alaton’a gönderilen mektupta ise “Bizim bugün belki de her şeyden daha çok böyle muhabbet insanlarına ihtiyacımız var.” ifadesi dikkat çekiyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın