Scroll Top

FETÖ elebaşının fotoğrafını profiline koydu

osman-şenyurt

Gaziantep’te FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Zirve Üniversitesine yönelik aralarında profesör ile doçentlerin de bulunduğu 8’i tutuklu 26 sanığın yargılanmasına başlandı.

8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar hakkkında “silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek veya üyesi olmak” suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Söz alan tutuklu sanık Osman Şenyurt, öğretmen olması nedeniyle Zirve Üniversitesinin tanıtım programına katıldığını ve ideallerini çok beğendiği için üniversitede çalışmaya başladığını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra üniversitesinin FETÖ bağlantısını anladığını söyleyen Şenyurt, “Öncesinde en ufak bir terör söylemi olsaydı orada durmazdım.” diye konuştu.

Twitter’da FETÖ elebaşının fotoğrafını kullandı

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz, sanığın FETÖ elebaşının fotoğrafını profil fotoğrafını yaptığını belirtmesi üzerine Şenyurt şunları kaydetti:

“Sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili bana gönderilen linki tıkladığımda Twitter kontrolümü kaybettim, hiç tanımadığım kişileri takip ettiğimi fark ettim. 2016 yılının Mart ayı gibiydi, daha sonra Fetullah Gülen’in profil fotoğrafı yapıldığını gördüm. Twitter’dan yardım istedim. Siber suçlara şikayette bulunmam gerektiğini bilmiyordum.”

Facebook’ta örgüt lehine paylaşımlar yaptı

Başkan Durmaz’ın Facebook hesabındaki paylaşımları sorması üzerine sanık hatırlamadığını öne sürdü. Durmaz’ın sanığın meslek hayatı boyunca sürekli FETÖ iltisaklı kurumlarda çalıştığını hatırlatması üzerine Şenyurt, kurumları özellikle seçmediğini öne sürdü.

Örgüt bankasında hesap açtı

Bank Asya’ya para yatırmak iddiasıyla ilgili de sanık Şenyurt, “İki araca sahiptik. Birikim yapmak için birini sattık. Evden de memnun değildik. Üniversiteye yakın olması nedeniyle Antepia’ya taşındık.” dedi.

Başkan Durmaz’ın “Birikim yapmak için Antepia’ya mı taşındınız? Ne kadar kira veriyordunuz?” sorusu üzerine sanık kirasının bin lira olduğunu daha sonra tanıdık birisi aracılığıyla 850 lira kirası olan eve taşındıklarını belirterek FETÖ elebaşının bankaya para yatırma çağrısından haberi olmadığını savundu.

FETÖ’nün terör örgütü olduğunu kabul etti

Sanık Şenyurt, “FETÖ diye bir terör örgütü var mı?” sorusuna da “Bildiğim kadarıyla Yargıtay kararıyla kesinleşmiş bir örgüt var. Medyada çıkan bilgilere göre ve gördüğümüz kadarıyla elebaşı Fetullah Gülen’dir.” diye cevap verdi.

Benzer gönderiler