Scroll Top

Müslüman kadın yazara ABD havalimanında iğrenç arama

0_Zainab-Merchant

Boston’dan Washington DC’ye yolculuk edecek olan Müslüman bir kadın yazar, ABD Ulaşım Güvenliği Dairesi (TSA) personeli tarafından hijyenik pedini göstermeye zorlandı.

Harvard Üniversitesi mezunu olan 27 yaşındaki Zeynep Merchant başkent Washington DC’de bir konuşma yapmak üzere seyahat ederken TSA personeli tarafından elle aranmak istendi.

Boston Havalimanı’nda kontrolü gerçekleştiren kadın görevli, Merchant’ın kasıklarına dokunduktan sonra “daha derin bir kontrol”e ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Hijyenik ped kullandığı açıklamasında bulunan Merchant, seyahatinin adet dönemine denk geldiğini ifade etse de iki TSA personeli onu özel bir odaya götürerek iç çamaşırını çıkarıp pedi göstermesini talep etti.

Bu kesin talebe boyun eğdikten sonra Merchant kimlik kartlarını gizleyen iki personelin de bilgilerini istedi. Zainab Merchant Amerikan havalimanlarında ilk kez böylesi yoğun bir gözetime tabi olmuyor. İfadesine göre, bunun gibi sayısız örneğe maruz kaldı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Merchant’ın hükümet tarafından düzenlenen bir izleme listesinde olduğuna inanıyor. Genç yazar adına şikâyet girişiminde bulunan ACLU, Merchant’ın bir patlayıcı madde timi tarafından sorgulandığını ve kendisine Şii mi; Sünni mi olduğunun ve DEAŞ hakkındaki görüşlerinin sorulduğunu kaydetti.

Benzer gönderiler