Scroll Top

İsrail askerleri bir hastaneye ses bombası attı

israil askerleri hastane

İşgalci İsrail askerleri Batı Şeria’da bir hastaneye ses bombası attı

İşgalci İsrail askerleri Doğu Kudüs’te ve Batı Şeria‘da Filistinlilere yönelik zulmünü sürdürüyor. İsrail askerleri Filistinlilere olan nefretiyle kimseye acımıyor. Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenleniyor. Onların zeytin bahçelerini yakıyor. Filistinli aileleri kendi topraklarından çıkmaya zorluyor. Son olarak İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tulkerim kentinde bulunan bir hastaneyi baskın düzenledi. İşgalci İsrail güçleri hastanenin içinde ses bombası kullandı. Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, olayla ilgili yazılı açıklama yaparak İşgalci İsrail güçlerinin Tulkerim’deki Sabit hastanesine baskın düzenlediğini duyurdu. Filistin Sağlık Bakanı Keyle, İsrail güçlerinin yaptığı baskın esnasında 3’ü acil bölümüne olmak üzere hastane içine 4 ses bombası attığını belirtti. Filistinli bakan Keyle, saldırıyı kınayarak İsrail’in tüm uluslararası anlaşma ve normları ihlal ettiğini bildirdi. Yerel kaynaklar İşgalci İsrail güçlerinin yaptığı bu saldırının işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan hastanelere son bir ay içinde düzenlediği üçüncü saldırı olduğunu açıkladı.

İşgalci İsrail askerleri bir Filistinliyi şehit etti

İşgalci İsrail askerleri geçtiğimiz günlerde de işgal altındaki Doğu Kudüs’te silahlı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia ederek bir Filistinliyi daha şehit etmişti. İsrail polisi şehit edilen Filistinlinin kimliğini açıklamamıştı. İsrail polisi, Filistinlinin Mescid-i Aksa’nın da içinde yer aldığı Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde İsrail güçlerine ateş açtığını iddia ederek İsrail askerlerinden kaçmaya çalışırken, vurularak öldürüldüğü bildirilmişti. İsrail güçlerinden kimsenin yaralanmadığı bilgisi verilirken şehit olan Filistinli ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemişti. İsrail güçlerinden yaralanan olmadığı açıklanmıştı. İsrail askerleri yaşanan olaydan sonra Eski Şehir’in kapılarını bir süreliğine kapatmıştı.

israil Filistin şehit

İşgalci İsrail askerleri Filistinlilerin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. İşgalci İsrail askerleri de Yahudi yerleşimcilere destek oluyor. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Benzer gönderiler