Scroll Top

‘FETÖ ile mücadele’ YAŞ toplantılarının en önemli konusu olacak

Yüksek-Askeri-Şura-YAŞ

Ağustos ayında yapılacak olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) tarihi kararlara sahne olacak. 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ayıklanacağını gören FETÖ’cülerin darbeye kalkışmasından alınan derslerle, terfilere yönelik özel tedbirler alınıyor.

YAŞ’ta uygulanacak olan ikili filtreleme yöntemi ile birlikte Karargâh’a sivil damga vurulacak. Özellikle kripto FETÖ’cülerin tespit edilerek ordu içinde yükselmesini önlemek, tespit edilenlerin ise atılması için kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Askerlerin TSK içindeki ilişkileri, arkadaş çevresi, devresi, FETÖ’cü generallerin kimin yükselmesini istediğine ilişkin anket sonuçları incelenmiş ve yükselme ya da ihraçlara öyle karar verilmişti.

Aynı yöntem gelecek YAŞ toplantısı öncesinde de uygulanıyor. Askeri personelin ilköğrenimden itibaren tüm eğitim süreçleri, komutanlarının kanaatleri ve TSK içi anket sonuçları masaya yatırılıyor. Ayrıca Genelkurmay İstihbarat, Milli İstihbarat ve Emniyet İstihbarat notları da değerlendirmeye alınıyor.

Sivil otorite atamaları yapacak

Genelkurmayın “beyni” olarak tanımlanan ve korgeneral seviyesindeki harekât, istihbarat, personel başkanlıkları başta olmak üzere kritik noktalara yapılacak atamalarda, görevlendirmeyi bizzat Milli Savunma Bakanı gerçekleştirecek.

Böylece terfi işlemi YAŞ’ta tamamlanırken hangi komutanın nerede görevlendirileceği sivil otorite tarafından belirlenmiş olacak. Bunun için YAŞ hazırlığının Milli Savunma Bakanlığına verilmesi, Sicil Yönetmeliği yerine YAŞ Yönetmeliği’nin esas alınması gibi ön hazırlıklar yapıldı. Rütbelerin YAŞ toplantısında kararlaştırılması ancak görev yerlerinin daha sonra çıkartılacak üçlü kararnameler ile hayata geçirilmesi yönünde çalışmalar da yapılıyor. Bu yönteme geçen yıl yapılan YAŞ’ta başvurulmuş ve olumlu sonuçlar alınmıştı. Bu anlayışın kurumsal hale getirilmek istendiği belirtiliyor.

FETÖ mağduru pilotlara terfi

TSK’nın çağrısı üzerine özel sektördeki işlerini bırakıp dönen pilotlardan bazılarının da YAŞ’ta generalliğe yükseltileceği belirtiliyor. Yükseltmelerde, Kara Kuvvetleri Komutanlığında bir sıkıntı bulunmuyor. Ancak Hava ve Deniz kuvvetleri komutanlıklarındaki FETÖ’cülerin çok olması nedeniyle ara rütbelerde sıkıntılar bulunduğu, bazı isimlerin bekleme sürelerine bakılmadan terfi ettirilerek bu durumun aşılacağı konuşuluyor.

Benzer gönderiler