Scroll Top

Calais Kampı’nda 600 den fazla polis tacizi

4493

Fransa’da insan hakları ombudsmanının incelemesine sunulan bir rapora göre, Calais bölgesinde evsiz mülteci ve göçmenlere yemek ve su dağıtan gönüllüler Fransız polisi tarafından sistematik olarak taciz edilip korkutuluyor.

Kuzey Fransa sahilinde yardım dağıtımı yapan dört kuruluşun dün yayınladığı rapora göre, Kasım 2017 ve Temmuz 2018 tarihleri arasında gönüllüler 600’den fazla taciz vakası yaşadı.

Söz konusu vakalar arasında aşırı kimlik kontrolleri, trafik çevirmesi, aramalar, keyfi park cezaları, elle yapılan aramalar, tehditler, hakaretler ve sözlü ve fiziksel şiddet bulunuyor. Rapor, polislerin yardım gönüllülerini yere yatırması, cep telefonlarını zorla alması ve insanları yemeklerin dağıtıldığı alandan uzaklaştırması dâhil olmak üzere 37 fiziksel şiddet hadisesinin yaşandığını belirtiyor.

Yardım kuruluşlarının Fransa’nın insan hakları ombudsmanına teslim etiği rapor şu sözler son buluyor: “Fransız yetkililer sadece insan hakları yükümlülüklerini görmezden gelmiyor; aynı zamanda Calais’teki gönüllülerin insani çabalarını da aktif olarak kısıtlıyor.”

 

Benzer gönderiler