Scroll Top

Özel Haber: Sarı Yelekliler eski Genelkurmay Başkanı Villers’ın yönetimi almasını istiyor

DtfuUZJXoAAtzn-

Fransa’yı birbirine katan Sarı Yelekliller sonunda amaçlarını söyledi. Grubun sözcüsü olarak tanınan,  Christophe Chalençon, Macron ile tartışarak istifa eden eski Genelkurmay Başkanı Philippe de Villiers’ın hükümetin başına geçirilmesini istedi.

Chalençon gerekçe olarak Fransa’nın 40 yıldır düzgün yönetilememesini gösterdi.

Göreve geldikten kısa bir süre sonra askeri bütçeden 850 milyon Avro kesinti yapacağını duyuran Macron, Genelkurmay Başkanı Philippe de Villiers ile tartışmış ve istifa etmesini istemişti.

Fransa tarihinde örneği var

Fransa’da 1958 yılında Cezayir’deki işgalci Fransız askerleri merkezi yönetime karşı gelmişti. Korsika adasına çıkarma yapan isyancı askerler, Charles de Gaulle tekrar yönetime getirilmezse, Paris’i ele geçirmekle tehdit etmişti.

Bunun üzerine Fransa’da Dördüncü Cumhuriyet’in son cumhurbaşkanı olan René Coty’in davetiyle Charles de Gaulle yönetime gelmiş ve Beşinci Fransa Cumhuriyetini kurulmuştu.

Fransa’da devam eden gösterilerde, bazı polislerin göstericilerin tarafına geçtiğine dair video kısa sürede viral oldu. Fransa’da bunun dışında sağlık çalışanlarından lise öğrencilerine geniş bir kesim sokağa çıkmış durumda.

Yağma hareketleri var

Benzin fiyatlarının artması gerekçesiyle sokağa inen Sarı Yelekliler hareketi mağazaları yağmalamaya başladı. Yağma faaliyetlerini engelleme görevi protestolara katılan Müslümanlara kalmış durumda.

 

 

Benzer gönderiler