ABD’de Müslümanlar adaylar kara propaganda ile kirletiliyor

US-POLITICS-CONGRESS-MUSLIM-WOMEN

Ayşe Yakup, ABD’nin Georgia eyaleti Temsilciler Meclisi 97. Bölgede 2018 Demokrat adayı olan Amerikan Müslüman başörtülü bir kadın.

Göçmenlerin kızı olan 25 yaşındaki Yakup, ülke çapında kamu görevinde çalışan yaklaşık 90 Müslümandan biri. Fakat eşi görülmemiş sayıda Müslüman adayın karşı karşıya gelmesi belki de en İslamofobik seçim olduğunu gösteriyor.

Ancak İslamofobik taciz, her zaman böyle sıkıntılı bir konu değildi. Sadece sosyal medya sayfalarında ve sağcı web sitelerinde fotoğrafların yayınlanmasından sonra İslamofobik nefret dalgası çöktü. Ancak Yakup, nefret dolu yorumların kendi duruşuyla ilgisi olmadığını söyledi; daha ziyade her zaman inanç ve ırksal kimliğine başvurdular.

Çevrimiçi eleştirmenler, ülkesine geri dönmesini istedi ve Şeriat’ı ya da İslami hukukunu Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmekle suçladılar. Müslümanlara yönelik bağnazlığın siyasi kampanyalarda kullanılması yeni değil ancak Harvard Kennedy Okulu’ndaki Shorenstein Medya, Politika ve Kamu Politikası Merkezi’ndeki Bilgi Bozukluğu Laboratuvarı, geçen hafta yayınlanan yeni araştırmasıyla sağcı web sitelerinin ve eylemcilerin Müslüman adayları hedeflemek ve lekelemek için çeşitli propaganda taktiklerini açığa çıkardı.

ID Lab’da araştırmacı olan Stefanie Le, bu tür kampanyaların hedeflerinin öncelikli olarak Müslüman adayların seçimlerini kaybetmesi olduğunu belirtti. Aşırı sağcı bu web siteleri bunu “bu adayları ötekileştirmek” ve “politik iklimde ortaya çıkan korkulara hitap etme” şeklinde yaptığını ekledi. Bulgular, 2018 seçimlerinde Müslüman adayları hedeflemek için kullanılan en yaygın beş taktiği listeledi. Araştırma merkezi tarafından kaydedilen en yaygın taktik, Müslüman adayları terörizm ve aşırılık yanlısı bağlarıyla suçluyordu.

Böyle bir örnek, Minnesota’da Müslüman Demokrat aday Ilhan Omar’ın Minnesota’nın 5. Kongre Bölgesi için adaylığında görülebilir. Raporda ayrıca Müslüman adayları hedeflemek için kullanılan diğer taktikler de listeleniyor, örneğin lekeleme kampanyalarını koordine etmek, muhafazakâr haber siteleri ve sosyal medya kanallarında yankı uyandıran Müslüman adayları içeren “skandallar”ı abartmak ve gayrimüslim adayları hedefleyen dernek tarafından suçlanan Müslüman adaylarla birlikte çalışmak.

Bu tarz taktikler siyaset ve ötesindeki yükselen İslamofobi ile aynı doğrultudadır. Geçen ay Müslüman Avukatlardan gelen bir rapor, Müslümanların ABD hükümetini devralmak istedikleri iddiasıyla Müslüman karşıtı platformlarda çalışan düzinelerce adayı belgelemişti.

Benzer gönderiler