Scroll Top

Hrant Dink’e otopsi yapan adli tıpçı FETÖ’den tutuklandı

1346676

Hrant Dink’in otopsisine de katılan FETÖ sanığı Adli Tıp Uzmanı Ahmet Selçuk Gürler, örgütün bu kurumdaki yapılanmasına ilişkin İstanbul’da başlayan yargılamaya geldiğinde tutuklandı. Gürler duruşmada, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyinin otopsisine de katıldığını, daha sonra ise açığa alındığını anlattı.

Son katıldığı otopsi şehit İlhan Varank’ın

İstanbul 27 Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada savunmasını yapan Gürler, öz geçmişi ile ilgili kısa bilgi verdikten Adli Tıp’ta çalıştığı dönemler de Hrant Dink’in otopsisini yaptığını son olarak da 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin ateşiyle şehit olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdaşınmanlarından Mustafa Varank’ın abisi İlhan Varank’ın otopsisini yaptığını söyledi.

Bir arkadaşımın eşi yalanına sarıldı

Yaptığı son görevin de bu olduğunu belirten Gürler, daha sonra açığa alındığını söyledi. FETÖ ile bir ilgisinin olmadığını savunan Gürler, üzerine ifade veren diğer Adli Tıp’çıları ise tanımadığını ileri sürdü. Bankasya’daki hesabı ise meslekten bir arkadaşının eşinin o bankada çalıştığı ve prim alması için açtığını söyledi.

Hrant Dink’in otopsisini gece saatlerinde yapmışlar

Savunmasının ardından mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, Gürler’e, Hrant Dink’in otopsisine girip girmediğini sordu. Gürler de, otopsiye Adli Tıp Kurumu’nda bulunan Kemalettin Kurt ve diğer uzmanlarla birlikte girdiğini söyledi. Saat 15:00’de öldürülen Dink’in cenazesinin kuruma geç saatte geldiğini ve otopsiyi gece yarısına doğru yaptıklarını anlatan Gürler, otopsiye girmek için bilerek beklemediğini ve kurumda o anda kim varsa, otopsiye girebileceğini ifade etti.

Savunmasını hazırlamak için teslim olmamış

Hakkında yakalama kararı olmasına rağmen gelip teslim olmamasının nedeni de sorulan Gürler, duruşma günü için savunma hazırladığını ve daha önce gözaltına alındığı için evinin polislerce bilinmesine rağmen kendisini gözaltına almaya kimsenin gelmediğini söyledi.

Sanık Gürler hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına hükmeden heyet, eylemin niteliği, suçun cinsi, tanık anlatımları, suç şüphesinin varlığı, sanığa bu aşamaya kadar ulaşılamaması, adli kontrolün yetersiz olması ve tutuklamanın orantılı olacağı gerekçeleriyle sanığın tutuklanmasına karar verdi. Tutuklama kararı verilmesinin ardından sanık Gürler, tutuklama işlemleri yapılmak üzere ilgili birimlere götürüldü.

Benzer gönderiler