Scroll Top

FETÖ’cü yaverler göreve iade başvurusu yaptı

erdoganin-fetocu-yaverleri

15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin ardından FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklanan Cumhurbaşkanlığı yaverlerinin göreve iade edilmesiyle ilgili karar kesinleşti. Yaverlerden bazıları 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast timine bilgi sızdırmış, bazıları Başbakan’ın yerini belirlemeye çalışmış, bazıları ise o gece sıkıyönetim komutanı olarak atanmıştı. Aralarında Cumhurbaşkanı’nın yerini belirlemeye çalışan başyaver Ali Yazıcı olmak üzere 4 isim, Olağanüstü Hal Komisyonu (OHAL) komisyonuna başvuru yaptı. Kamudan ihraç edilen Cumhurbaşkanlığı eski başyaverlerinin başvurusunu inceleyen komisyon, FETÖ’cü yaverler tarafından yapılan başvuruları reddetti.

FETÖ’cü yaverler 15 Temmuz’da aktif rol oynadı

Karara göre Ali Yazıcı, 15 Temmuz öncesi darbeye iştirak eden askerler ile beraber toplantılar organize etti. Kendisine bağlı askerleri darbeci askerlerin emrine veren Yazıcı, ayrıca Cumhurbaşkanı’nın yerinin belirlenmesi için yaverlere emir vermişti. Suikast timini yönlendirerek suikast suçunun planlama ve organizasyon aşamasında yer aldığı belirtilen Yazıcı’nın, Yurtta Sulh Konseyi içinde yer aldığı ve darbeye teşebbüs eylemlerine fiilen iştirak ettiği kaydedildi. Eski başyaver Yazıcı, yargılandığı darbe davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

OHAL komisyonu tarafından başvurusu reddedilen bir başka isim ise eski Yarbay Mete Semercioğlu. Semercioğlu, 15 Temmuz’da Kara Yaver olarak görevliydi. FETÖ dahil hiçbir terör örgütüyle ilişkisi olmadığını iddia ederek kamu görevine iade edilmeyi istedi. Semercioğlu’nun, Ali Yazıcı tarafından Ankara’daki işleri takip etmesi için görevlendirildiği belirtildi. Ayrıca Semercioğlu, Cumhurbaşkanı ve o dönem Başbakan olan Binali Yıldırım’a suikast için görüşmeler yaparak yerlerini öğrenmeye çalıştığı ifade edildi.

Komisyon kararında, darbe girişimi gecesi Başyaverlik Binası’na gelip kapıların açılması talimatını veren eski yaverin, darbecilerle beraber hareket ettiği bilgisine yer verildi. Semercioğlu’nun aynı zamanda TRT’de okutulan darbe bildirisini hazırlayan ekipte olduğu da iddia ediliyordu.

Furkan Özdaban, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk başyaveriydi. Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban hakkında verilen ret kararında, Cumhurbaşkanlığı Başyaverliğine seçilmesinde FETÖ elebaşının aktif rol oynadığına dair tanık beyanı yer aldı. Eski başyaverin örgütün askeri mahrem hizmetler sınıfı içerisinde görev aldığı da vurgulandı.

fetocu-yaverler-
Furkan Özdaban

Furkan Özdaban’ın Cumhurbaşkanı Başyaveri olduğu tarihten 10 gün sonra örgüt mensupları tarafından verilen operasyonel GSM hattı kullanmaya başladığı ve bu hat üzerinden örgütün sözde yöneticileriyle iletişime geçtiği kaydedildi.

İsmail Güneşer, 2008-2012 yılları arasında Abdullah Gül’ün başyaverliğini yapmış olan bir isim. 15 Temmuz gecesi darbecilerin hazırladığı sözde atama listesinde Düzce-Bolu Sıkıyönetim Komutanı sıfatıyla yer almıştı.

İsmail Güneşer hakkında verilen ret kararında, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçundan hapis cezası ile cezalandırıldığı vurgulandı.

Güneşer darbe teşebbüsü gecesi Hakkari Şemdinli’de bulunan eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı olarak görevdeydi. Bolu’daki komutanları arayarak, sıkıyönetim direktifine uyulmasını ve vali ve belediye başkanlarının görevden alınması talimatını vermişti.

Güneşer’in Şemdinli’den Van’a oradan da Bolu’ya ulaşmaya çalıştığı fakat yapılan engelleme neticesinde görev yerine geri döndüğü tespit edilmişti. 

Komisyon 125 binden fazla başvuru inceledi

Tüm başvurucular hakkında gerekçeli karar veren OHAL Komisyonu verdiği ret kararlarında eski askerlerin FETÖ ile bağını detaylı olarak ortaya koydu.

2017 yılında çıkarılan KHK kapsamında çalışmaya başlayan OHAL Komisyonu’nda 70’i hâkim, savcı ve müfettiş sıfatıyla raportör toplam 220 personel görev aldı.

Komisyona şimdiye kadar yapılan başvuru sayısı 127 binin üzerinde. Başvuruların yüzde 98’inin incelemesi tamamlandı.

Komisyonda alınan kararlar neticesinde başvuru yapan yaklaşık 17 binden fazla kişinin göreve iadesi kabul edildi. Yaklaşık 108 bin başvuru ise reddedildi. Ayrıca vakıf, öğrenci yurdu, televizyon kanalı gibi 63 kuruluşun yeniden açılmasına hükmedildi.

KAYNAK: TRT HABER

 

Benzer gönderiler