Scroll Top

FETÖ’nün kumpas savcılarını kaçıran isim deşifre oldu

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan

FETÖ’nün kumpas savcılarını kaçıran isim kesinleşti. Firari savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’yı yurt dışına kaçıran isim belli oldu. Ufuk Özen Alibeyoğlu, Ardeşen Kaymakamı olarak görevdeyken hakkında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen FETÖ’nün Mülkiye Teşkilatı Mahrem Yapılanması operasyonu kapsamında gözaltına alınan Alibeyoğlu hakkında örgüt üyesi olduğuna dair beyanlar ve operasyonel hatlar aracılığıyla mahrem imamlarıyla iletişime geçtiğine dair kanıtlar vardı. Alibeyoğlu, sulh ceza hâkimliğine sevk edilmesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçerek itiraz etmiş, itirazın ardından Alibeyoğlu tutuklanarak cezaevine teslim edilmişti. Hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen Alibeyoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, Öz ve Kara’yı yurt dışına kaçıran isim olduğu tespiti yer aldı.

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan

FETÖ’nün kumpas savcılarını makam aracıyla kaçırmış

2015’te, Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldıramaya teşebbüs etmek” ve “Örgüt kurmak” suçlarından yakalama kararı çıkartılmıştı. Ancak bu karardan 12 saat önce, 10 Ağustos 2015 tarihinde Öz ve Kara, Sarp Sınır Kapısı’ndan yurt dışına firar etti. Daha sonra, firari savcıların Ermenistan’a kaçırıldığı bilgisine ulaşıldı. Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılan ihbarlarda, firari FETÖ’cüler Sarp Sınır Kapısı’ndan kaçtıktan iki gün sonra, Posof Kaymakamı Alibeyoğlu’nun devlet tarafından kendisine tahsis edilen makam aracı ile Türkgözü Sınır Kapısı’na giderek savcılarla buluştuğu, Öz ve Kara’yı aynı araç ile Ermenistan’a kaçırdığı ifade edildi.

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan

Hakkında tanık beyanları var

FETÖ’nün kumpas savcılarını kaçıran eski Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu, Ardahan Posof’ta görevdeyken imamların giyimlerine ilişkin “paçoz” demesiyle konuşulmuştu. Alibeyoğlu, “Ütüsüz pantolon giymenin din ile imanla ne ilgisi var? Köyde öğretmen grand tuvalet gezerken sen niye paçoz geziyorsun?” şeklinde konuşmuştu.

fetonun-kumpas-savcilarini-asl-aslan

Alibeyoğlu hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, ankesörlü hatlardan arandığı, operasyonel hat ile mahrem imamla iletişim kurduğu ve FETÖ mensupları ile arasında para transferi yapıldığı bilgileri yer aldı.

Y.K.Y isimli örgüt mensubu, Erzurum ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ’nün Mülkiye Teşkilatı Mahrem yapılanması soruşturması kapsamında ifade verdi. Alibeyoğlu’nun da bulunduğu sohbet grubuna katıldığını söyleyen Y.K.Y., “Ali” kod adlı örgüt imamının Alibeyoğlu’na özel ilgi gösterdiğini belirtti. Y.K.Y., şu ifadeleri kullandı:

“Bu özel ilginin somut nedenini bilemiyorum. Ufuk Özen Alibeyoğlu‘nun daha öncesinde örgüt kapsamında abi olduğunu düşünüyorum. Kaymakam adaylığı yıllığında yine ihraç edilen bir iki şahsın ona abi diye hitap ettiğini gördüm.”

KAYNAK: SABAH

Benzer gönderiler