Scroll Top

Firari FETÖ’cü Cihan Kansız ByLock’ta lüks hayatını anlatmış

cihan-kansız

2015’te yurt dışına kaçan FETÖ’cü savcı Cihan Kansız’ın ByLock verileri ve mesajlarına ulaşıldı. Firari Savcı Cihan Kansız’ın çözümlenen Bylock mesajlarında selefi Zekeriya Öz gibi yurt dışında lüks hayat yaşadığı ortaya çıktı.

Cihan Kansız, Ergenokon kumpasını Zekeriya Öz’den devralmış, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasını isteyen savcı olarak gündeme gelmişti. Cihan Kansız  DHKP-C davalarını FETÖ lehine manipüle etmiş, DHKP-C içindeki FETÖ’cülerin yükselmesini sağlamıştı.

ByLock’a, “Alpo3453” kullanıcı adıyla giren Cihan Kansız, sistem üzerinden 375 mesaj aldı, 358 ileti gönderdi. Sisteme 326 kez giriş yapan Cihan Kansız’ın arkadaş listesinde ise aralarında firari eski hâkim ve savcıların da bulunduğu FETÖ mensupları yer aldı.

Ergenekon’un hâkim ve savcısı da listede

Cihan Kansız’ın arkadaş listesinde eski Ergenekon hâkimi Sedat Sami Haşıloğlu ile eski Ergenekon savcısı Fikret Seçen’in yanı sıra eski hâkimler Mehmet Karababa ve Kazım Kahyaoğlu’nun da bulunduğu belirlendi.

Firari savcı Kansız, eski hâkim Karababa’yı ByLock listesine “Kutay Bey” ismiyle kaydetti. ByLock içeriklerinde Kansız, Belçika’ya kaçtıktan sonra kısa bir süre sisteme giriş yaparak

“Yiğit Avrupa” olarak kaydettiği kişiyle pasaport ve vize konularında yaşadıklarını görüştü. Belçika’ya firar ettiğinin bilinmediğini ifade eden Kansız, aynı kişiye gönderdiği mesajda, Paris, İsviçre ve Hollanda’da yaşadığının zannedildiğini bildirdi.

“Otelin bir katını kapatacağız” mesajı

Yurt dışında bulunduğu sırada Ocak 2016’da eski hâkim Mehmet Karababa ile sistem üzerinden mesajlaşan Kansız, ailesinin pasaport başvurusunda bulunduğunu anlattı.

Ailesini yanına aldırmayı düşündüğünü ifade eden Kansız, “Kimseye söyleme. Siz de gelebilseniz ne iyi olurdu. Güzel bir yerde otelin bir katını kapatacağız.” mesajını yazdı.

Karababa ise Kansız’ın bu mesajının ardından “Evde tedirgin yatmak ayrı bir işkence.” yazdı.

Zekeriya Öz gibi lüks düşkünü

Cihan Kansız’ın, “güzel bir yerde otelin bir katını kapatacağız.” mesajı aklıllara selefi Zekeriya Öz’ü getirdi. Firari FETÖ’cü Öz’ün yurt dışına kaçtıktan sonra lüks araçla çektirdiği fotoğraf ve Alman Gizli Servis elemanlarının refakatinde gerçekleştirdiği yat turları gündeme gelmişti.

Telefon güvenliği için özel mesaj

Kansız, bazı firarilerin Türkiye’ye dönmek istediğini, kendisinin ise geri dönüşü düşünmediğini belirtti. Firari savcı Kansız’a gönderilen başka bir mesajda ise telefon güvenliği konusunda bilgiler yer aldı. Mesajda, gönderilen programın yüklenmesi istenerek “Herhangi sıkıntılı bir durumda telefonunun şifresini açmaya çalıştıklarında 4 defa yanlış yapılınca fabrika ayarlarına geri dönülecektir.” ifadesine yer verildi.i

Benzer gönderiler