Scroll Top

FETÖ’cüler kurban dolandırıcılığına ABD’de devam ediyor

fetö-gülen-feto-fetullah-fethullah

Kimse Yok Mu derneği üzerinden yıllarca hayırseverlerin kurban bağışlarını sömürüp örgüte aktaran FETÖ, ABD’de kurban bağışı toplamaya başladı.

FETÖ, başta ABD olmak üzere farklı ülkelerde yaşayan Müslümanların hayır paralarını gasp etmek için “Embrace Relief Organization” adıyla sözde yardım örgütü kurdu.

Yalan beyanda bulundu

Örgüt, ABD’de bir duyuru yaparak kurban bağışları için 100 ile 200 dolar arasında para toplamaya başladı. FETÖ’nün sözde yardım örgütü, yaptığı duyuruda ABD’de dini yardımlaşma vakıflarının örgütlenmesi ve sorumluluklarını açıklayan İç Kazanç Yasası’nın 501’inci maddesi çerçevesinde kurulduğunu açıkladı.

FETÖ, bu duyuruyla kurulan örgütün kazanç amacı gütmediğini ve vergiden muaf olduğunu iddia etti. Oysa ABD’de dini yardım kuruluşlarının işleyişini de ortaya koyan ilgili yasada, ABD’de yaşayan farklı inançları temsil etme kabiliyeti olan ve devletin bu şekilde tanıdığı örgütler vergiden muaf sayılmaktalar. FETÖ’nün ABD’deki hiçbir dernek, kurum ya da kuruluşu böyle bir yetkinliğe sahip değil ve devlet tarafından Müslümanları temsil etme sıfatıyla tanımlanmıyor.

Afrika’dan sahte referans

FETÖ’nün sözde kurban bağış derneği duyurusunda referanslar da vererek Amerikalıların güvenini kazanmaya çalıştı. Örgütün bağışlarını öven referansların tamamının Afrika ülkelerinde örgütün sızdığı devlet kuruluşları olmaları dikkat çekti.

Benzer gönderiler