Scroll Top

FETÖ’den, Türkiye karşıtı ABD ve Yahudi lobilerine yüklü bağış

fetö dolar

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in onursal başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfına (GYV) yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. FETÖ adına faaliyet yürüten vakfın ABD ve Yahudi kuruluşlarını “bağışa boğduğu” kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen fezlekede, GYV’nin firari yöneticileri Erkam Tufan Aytav, Mehmet Gündem, Behram Kılıç, Nuh Gönültaş, Metin Yıkar ile kamoyunda “Kemal Gülen” olarak tanınan Fetullah Gülen’in öz yeğeni Kevser Gülen şüpheliler arasında yer aldı.

Kaynak Holding detayı

GYV’nin finansal gelir ve giderlerinin tek tek tespit edildiği fezlekede, vakfın hesaplarına 2011-2016 yılları arasında 5 milyon TL’ye yakın bir tutarın Kaynak Holding’e bağlı firmalardan aktarıldığı belirlendi. Vakfın bu yıllarda gönderdiği havalelerin en büyük payını vefat eden Cemal Uşşak’ın ortaklığı bulunan Fon Da Ajans şirketine 4 milyon TL’ye yakın havale yapıldığı tespitinde bulunuldu.

Yahudi kuruluşlarına bağış

Vakfın özellikle ABD ve İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkeye 3 milyon 312 bin TL para transferi gerçekleştirdiği ortaya çıkarıldı. Fezlekede dikkat çeken bir başka ülke ise İsrail oldu. İsrail’de bulunan “The School For Peace AMUT” isimli bir okula para transferi yapıldığı tespit edildi. Vakfın ABD, İsrail, Kanada, Peru ve Avustralya başta olmak üzere farklı ülkelere 2013 yılında 77 bin dolar, 2014’te 291 bin dolar, 2015’te 222 bin dolar gönderildiği belirlendi. Bağış yapılan yerler arasında “New Israel Fund”, “Kahn Family Foundation” gibi Yahudi kuruluşlarının yer aldığı saptanırken bağışların “dinler arası diyalog” kapsamında yapıldığı kaydedildi.

ABD’de medya kuruluşlarına ödeme

Fezlekede özellikle ABD’de bulunan “PCI Media İmpact” adlı kuruluşa gönderilen yaklaşık 40 bin dolarlık bağışa dikkat çekilirken “Vakfın yardım derneği gibi bağışlarda bulunması, özellikle son dönemde ABD’de bulunan medya etki kuruluşlarına neyin karşılığında para gönderildiği anlaşılamamıştır. Medya kuruluşlarının sürekli ülkemiz aleyhinde yayın yapan kuruluşlarla bağlantılı olabileceği” değerlendirmesinde bulunuldu.

Benzer gönderiler