FETÖ’nün Erzincan yöneticisinin mesajları silmeye vakti kalmadı

gaybubet-hücre

Erzincan’da yeniden yapılanmaya çalışan FETÖ’nün hücre evleri basıldı, örgütün sözde il imam yardımcısı mesajları silmeye çalışırken yakalandı.

Erzincan Emniyet Müdürlüğünce bir süre önce düzenlenen FETÖ operasyonun ayrıntıları çıkmaya başladı.

Operasyonda örgütün “Erzincan il imam yardımcısı” olan Yaşar K, polisin uyarısına rağmen saklandığı evin kapısını açmaması üzerine “koçbaşı” ile kapıyı kırıp içeri giren ekiplerce yakalandı.

Başkası adına düzenlenen sahte kimlikle yakalanan Yaşar K’nin yakalanmasının ardından telefonundaki “Falcon” uygulamasından gönderilen mesajları silmeye çalıştığı saptandı.

Soruşturmayı derinleştiren ekipler, örgüt üyelerinin, cep telefonlarına kurulan “Falcon”u kamufle etmek için elektronik, spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü sağlayan bir programın simgesini kullandığını ortaya çıkardı.

Programa verilen “ID”ler üzerinden giriş yapan örgüt üyelerinin birbirlerini bu program üzerinden ekleyip iletişim için çeşitli gruplar kurduğu ve örgüt yöneticilerinden talimatlar aldığı belirlendi.

Polisin titiz çalışmasıyla deşifre edilen programdaki mesaj içeriklerine göre darbe girişiminden sonra kentte faaliyetlerini yönetmeye devam eden örgütün yeni il yapılanmasının, üyelerine parasal destek sağladığı ve aranan örgüt üyelerine sahte kimlik temin ettiği belirtildi.

Aranan terör örgütü mensuplarına sahte kimlik çıkarmışlar

Zanlılardan Yaşar K’nin operasyon sırasında “Falcon” üzerinden örgüt mensubu “Musa” isimli kullanıcıya attığı “Abi geldiler, ben teli siliyorum.” mesajı ile önceki paylaşımları deşifre edildi.

Bu kişinin söz konusu uygulama üzerinden gönderdiği bir başka mesajda da örgüte ait yaklaşık 12 bin liraya işaret ederek “Onu da yarın konuşalım, İsmail abi kime verilecekse verdirelim.” ifadelerini kullandığı belirlendi.

Yaşar K’nin bir diğer mesajında ise irtibat kurduğu örgüt mensubuna en önemli ve sıkıntılı meselelerinin aranan örgüt mensupları için çıkartılan sahte kimlikler konusu olduğunu anlatarak bu kimliklerin hazırlanıp hazırlanmadığını sorduğu, söz konusu kişinin de Yaşar K’ye sahte kimliklerin hazırlanıp kargo ile kendisine gönderdiğini söylediği öğrenildi.

Olay geçmişi

Erzincan merkezli İstanbul, Elazığ ve Niğde’de 28 Şubat’ta düzenlenen operasyonda, FETÖ ile ilişkili oldukları ve örgütün yeni il yapılanmasında yer aldıkları öne sürülen 40 zanlı gözaltına alınmıştı. Bu kişilerden aralarında Yaşar K’nin de bulunduğu 14’ü tutuklanmış, etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen 26’sı adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Benzer gönderiler