Scroll Top

FETÖ’nün MİT’e sızma şifresi: “Kızılay ve matematik”

MİT-müsteşarlığı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ’nün çalışma evlerine yönelik hazırladığı iddianame, örgütün Millî İstihbarat Teşkilatına (MİT) sızma planlarını gözler önüne serdi.

MİT’e sızmakla görevli adayların eğitildiği İstanbul’daki özel evlere “kızılay” ve “matematik” kod adları verildiği öğrenildi.

Örgütün yardımıyla MİT’e sızdı 

İddianamede “Bekir” kod adını kullanan Şahin İ’nin MİT’e sızmak üzere örgütün özel evlerinde hazırlandığına yer verilerek şöyle denildi:

“FETÖ’nün çalışma evinde MİT’e sızmak üzere hazırlanan Hasan Hüseyin, Fahrettin, Tarık ve Enes kod isimli örgüt mensuplarıyla birlikte kalan Şahin İ. burada aylarca örgüt içi eğitim ve sınava hazırlık süreci geçirmiş, daha sonra örgüt tarafından Ankara’ya yönlendirilmiş, burada da MİT sınavına girerek örgütün de yardımıyla kurum personeli olmuştur. Şahin İ, bilahare örgütle iltisakı anlaşılarak kurumdan ihraç edilmiştir.”

MİT’e sızma planını itiraf etti

İddianamede, üniversitelerde araştırma görevlileri olan şüpheliler Enis G. ve Hüseyin T’nin MİT çalışma evlerinde imamlık yaptığı, Hüseyin T’nin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olduğu ifade edildi.

Savcılık, 4’ü MİT evleriyle bağlantılı 30 şüpheli hakkında “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık” suçlarından 7.5 yıl ile 62.5 yıl arasında değişen hapis cezası talep etti.

Benzer gönderiler